Школа системной соционики

«Практика — критерий истины»

Інформаційні аспекти. Суб'єктивність сприйняття

Повернемося до тієї інформації, яку ми отримуємо. Що це за інформація, про що вона? Про те, що огірок зелений, людина зла, що вже (чи ще?) 2-а година дня, що підвищуються ціни на нафту, а отже, підвищується ціна на бензин, про те, що 2+2=4, про те, що сумно стало, що ви голодні, що спекотно сьогодні, що цвях можна забити молотком, і про те, що є системи та моделі... і так можна продовжувати до безкінечності. Але можна і спростити завдання, узагальнивши ці окремі шматочки інформації.
 
У соціоніці вся інформація об'єднана у 8 інформаційних аспектів. Називаються ці аспекти інформації так: "робота", "система", "воля", "комфорт", "емоції", "стосунки", "можливості", "події". Відразу хочу сказати, що це тільки назви. Можливо, вони не дуже вдалі, але так уже склалося в соціоніці, що вони стали термінами і їх вживають, знаючи, який сенс у них вкладено. Із цим сенсом ми й розберемося.
 
По-перше, виникає запитання, а як було об'єднано (або розділено) всю інформацію в ці 8 аспектів? І чому саме так? Невже ці 8 слів охоплюють усю можливу інформацію?
 
Спочатку я хочу зробити один відступ про суб'єктивність нашого сприйняття. Учені визнали, що людське сприйняття суб'єктивне. Що означає "суб'єктивне" сприйняття? Великий Енциклопедичний словник дає таке тлумачення слова "суб'єктивне":
 
Суб'єктивне - те, що притаманне суб'єкту або похідне від його діяльності; характеристика знання, що виражає ті моменти, в яких знання не цілком точно і всебічно відтворює свій об'єкт.
 
Отже, ми сприймаємо все не цілком точно, не всебічно, ми сприймаємо тільки те, що доступно нашому сприйняттю і так, як дозволяють сприймати наші органи чуття.
 
Наприклад, ми бачимо муху. А як її бачить жаба? А змія? Науковці дізналися, що деякі тварини чують ультразвук, який ми не чуємо, що деякі тварини бачать тільки рухомі об'єкти, і не бачать те, що не рухається. Деякі тварини "бачать" тепло, що виходить від живих істот. Але ми-то цього не бачимо. Отже, ми сприймаємо тільки те, що доступно нашому сприйняттю. І це сприйняття обмежене якимись рамками. Ще приклад. Ми знаємо, що існує сонячне випромінювання. Фізики можуть розповісти про хвилі, частинки тощо. Але ж ми з вами сприймаємо тепло і світло, а не хвилі і частинки.
 
Тому ми говоритимемо про суб'єктивне сприйняття всього, що нас оточує. Саме суб'єктивно сприйману інформацію ми будемо ділити на аспекти.
 
Давайте подивимося, як же відбувся поділ інформації на 8 аспектів. Для цього потрібно подумки уявити собі все, що є у світі, доступному сприйняттю людини, і розділити це "все", спираючись на певні ознаки.
 
Ми знаємо, що живемо в матеріальному світі. У всякому разі, ми його так сприймаємо. І в цьому матеріальному світі ми можемо виділити речовину - те, що щільне, і поле - ми його не можемо помацати руками.
 
Тепер придивимося до речовини уважніше і помітимо, що вона існує якимись окремими частинами. Наприклад, є каміння, пісок, вода, дерева тощо. Що їх робить окремими? Межі. Кожен окремий об'єкт десь закінчується. Отже, ми можемо розділити речовину на об'єкти і простір між ними. Крім того, кожен об'єкт має свої властивості.
 
А що ж із полем? Тлумачний словник Ожегова одне зі значень цього слова визначає так:
 
Поле - простір, у межах якого проявляється дія якихось сил (спец.). Магнітне п. Силове п. П. тяжіння.
 
Ми відчуваємо сили поля як певну енергію.
 
Отже, ми маємо об'єкти, які перебувають у просторі, де діють якісь сили, якась енергія. Але все це не перебуває в незмінному вигляді. І об'єкти, і простір, і енергії постійно змінюються. А ми сприймаємо ці зміни як час (події). Спочатку зернятко, потім паросток, потім стовбур з'явився, з'явилися гілки. Поступово виростає дерево. Для людини ці зміни зручно фіксувати як час, послідовність у часі.

4 макроаспекти: об'єкти, простір, енергія, час

Ось ми вже й визначили 4 макроаспекти: об'єкти, простір, енергія, час. Вони охоплюють усю інформацію, яку може сприйняти людина. У соціоніці макроаспекти позначають такими значками: Символ макроаспекта «Объекты», Символ макроаспекта «Пространство», Символ макроаспекта «Энергия», Символ макроаспекта «Время». Зверніть увагу, значки макроаспектів двоколірні.

Але аспектів у нас 8, а не 4. Як же відбувся поділ далі? А далі кожен макроаспект розщепився надвоє. Ми розглядаємо кожен макроаспект як такий, що складається з двох складових:

  1. Сутнісна складова, тобто його найбільш фундаментальні, визначальні властивості, те, що відрізняє цей об'єкт від інших.
  2. Реляційна складова - співвідношення, зіставлення сутнісних складових між собою.
Проілюструємо ці складові на прикладі того, яку інформацію ми можемо мати про такий побутовий предмет як стіл.
 
Стіл - дерев'яний, прямокутний, у нього є ніжки, на ніжках розташована стільниця. Головне, звісно, у столі - це горизонтальна поверхня, яка на щось спирається, бо стіл використовують для того, щоб на нього щось покласти, наприклад, їжу, щоб за ним можна було виконувати якісь дії сидячи чи стоячи: писати, їсти, працювати. Ми розглянули сутнісні властивості столу, тобто найбільш фундаментальні, визначальні властивості будь-якого столу.

Люди придумали велику різноманітність столів: письмові, журнальні, кухонні. Є столи з однією, двома, трьома, чотирма ніжками. Столи є частиною меблевих гарнітурів, наприклад, журнальний столик і два крісла; книжкова шафа, диван, крісла, обідній стіл і стільці. За матеріалом виготовлення столи діляться на дерев'яні, скляні, пластикові, металеві тощо. Коли ми розглядаємо різноманітність і види столів, ми не можемо це робити, не вдаючись до зіставлення, взаємного порівняння. Як видно з прикладу, співвідношення об'єктів, у даному випадку столів, потрібні для якоїсь класифікації, впорядкованості знань, систематизації, узагальнень.

Таким чином, ми розділимо макроаспект "об'єкти" (Символ макроаспекта «Объекты») на 2 аспекти: «робота» (Символ аспекта «Работа») и «система» (Символ аспекта «Система») (значки аспектів - одноколірні). Чому ці аспекти так називаються? Тому що, використовуючи властивості об'єктів (їхню сутність), ми щось із ними робимо, здійснюємо якусь роботу (над ними або за допомогою їх). Візьмемо, наприклад, дерево. Це досить м'який матеріал (ні, ну не такий м'який, як пух), але він м'якший за метал. Отже, дерево можна обробляти твердішим металевим загостреним предметом: ножем, пилкою, сокирою. Оскільки дерево не тоне, то можна зробити з нього пліт. Дерево горить, значить можна його використовувати як паливо. Працюючи з об'єктами, людина створює технології, методи, процедури, процес виробництва.

Аспект "робота" називають також "ділова логіка", "чорна логіка".

 

У соціоніці аспект "робота" називають також "ділова логіка", "чорна логіка" (за кольором значка, яким його позначають Символ аспекта «Работа»).

«Деловая логика: штирлиц»Тут потрібно зауважити, що не завжди, коли ви зустрічаєте слово "робота", йдеться про "ділову логіку". Коли людина пише програму, обслуговує клієнтів, співає на сцені, пише книгу, вона теж працює. Але це не робота за допомогою об'єктів і над об'єктами. Тож треба бути уважним і пам'ятати, що "чорна" або "ділова логіка" має справу тільки з об'єктами та їхніми властивостями.

А зіставлення властивостей об'єктів, співвідношення цих властивостей - це логічна інформація про систематизацію. Виокремлення спільних властивостей і відмінностей, складання таблиць, схем, структур, математичні обчислення, вибудовування в певному порядку, знаходження алгоритму, визначення послідовності, знаходження закономірностей, побудова ієрархії, класифікація, статистика - усе це логічні операції.

Порахуємо? Скільки буде, якщо до двох стільців додати три стільці? Зрозуміло, що п'ять стільців. Скажіть, нас цікавили властивості цих стільців (із чого вони зроблені, який спосіб кріплення тощо), коли ми їх рахували? Ні, нас цікавила тільки їхня кількість, тобто співвідношення об'єктів. Ми можемо взагалі подумки відокремити об'єкти і рахувати абстрактно: 2+3=5. Ось це і є приклад системної логіки.

Аспект "система" називають також "структурна логіка", "біла логіка".

Аспект "система" називають також "структурна логіка", "біла логіка" (знову ж таки за кольором значка — Символ аспекта «Система»).

Тепер також розділимо і решту макроаспектів.

Аспект "воля" - "вольова сенсорика", "чорна сенсорика".

Макроаспект «простір» (Символ макроаспекта «Пространство») ділиться на сутнісний аспект "воля" ("вольова сенсорика", "чорна сенсорика" [ЧС]) і реляційний аспект "комфорт" ("сенсорика відчуттів", "біла сенсорика" — [БС]).

Аспект "комфорт" - "сенсорика відчуттів", "біла сенсорика".


Ми пам'ятаємо, що поділ відбувається за ознаками: сутність і співвідношення. Сутність простору - це наявність меж. Не було б кордонів, не було б і простору. Щойно з'являються кордони, то з'являється і простір, який можна виміряти. А кордони завжди обмежують щось. Обмеження - це силовий вплив. Щоб обмежити щось, потрібно докласти силу. Сила потрібна, щоб змінювати межі.
 
Поговоримо про сутність простору. Що таке простір? Це місце між об'єктами. Воно порожнє. Але в нас є можливість розширити його, звузити, зайняти якимись об'єктами. Щоб зробити все перераховане вище, необхідно застосувати силу. Будь-яка зміна меж простору вимагає докладання сил. Будь-яке обмеження пов'язане із силою.

Тому аспект "воля" пов'язаний із силою. Простір може бути не тільки фізичним, а й психологічним. Ви напевно чули вираз "життєвий простір". Ці "простори" можна розширювати, захищати, збагачувати, збільшувати або зменшувати, охороняти, берегти тощо. Коли ви купуєте щось для себе, свого будинку, сім'ї, ви зміцнюєте тим самим життєвий простір. Коли ви заробляєте гроші, збагачуєтеся, то теж зміцнюєте свій життєвий простір.

Лексика цього аспекту така: захист, напад, обмеження простору, вразити, вбити, тиск, дати відсіч, вольовий вплив, примус, дисципліна, стійкість, влада, володіння, мобілізація, оборона, агресія тощо.

«Сенсорика комфорта: дюма»Інформація про співвідношення кордонів входить в аспект "комфорт". Уявіть, що ви одягаєте нові туфлі. Ви говорите: "Мені незручно в них. Туфлі тиснуть". Як ви оцінили зручно вам чи ні? Ви відчули співвідношення меж поверхні ноги і внутрішньої поверхні взуття. Співвідношення цих двох меж і дало вам інформацію про те, наскільки взуття зручне або комфортне. Те ж саме відбувається, коли ви сідаєте в крісло або на стілець. Ви відчуваєте, як стикаються межі вашого тіла і межі меблів. Вам комфортно чи некомфортно сидіти. Вам комфортно чи некомфортно (зручно чи незручно) в одязі, у приміщенні.

Уявлення про гармонію ліній - це теж інформація про співвідношення кордонів. Перед вами ваза з витонченими лініями і пропорціями. Ви вигукуєте: "Яка краса!" Ось ще одне слово, яке може стосуватися аспекту "сенсорика відчуттів". Якщо оцінка краси йде як оцінка співвідношення меж, то таку "красу" ми віднесемо до "білої сенсорики". Але от якщо під красою ми розумітимемо емоційне захоплення, або дорогу статусну річ назвемо красивою, або назвемо красивими стосунки, або навіть математичну формулу, то таку "красу" ми розглядатимемо в інших аспектах. Такі слова називають багатоаспектними. Їхнє віднесення до певного аспекту залежить від того контексту, в якому вжито слово, і від того значення, яке малося на увазі. Слово "гроші", яке нам зустрілося в аспекті "чорна сенсорика" теж багатоаспектне.

Аспект "емоції" - "етика емоцій", "чорна етика".

Розглянемо, як ділиться на аспекти макроаспект "енергія" (Символ макроаспекта «Энергия»). Ділиться він на сутнісний аспект "емоції" ("етика емоцій", "чорна етика" — Символ аспекта «Эмоции») і реляційний - "стосунки" ("етика стосунків", "біла етика" — Символ аспекта «Отношения»). «Аспект ЧЭ, этика эмоций: гюго»Енергія та емоції, енергія та стосунки... Як вони взаємопов'язані? Зміна вашого емоційного стану, по суті, це зміна енергетичного стану. Прислухайтеся до себе. Ось вам радісно, весело - ваш енергетичний стан підвищений, здається, що багато сил, ви готові співати, стрибати, ви готові гори звернути. Але щойно настрій псується, то здається, що фарби дня гаснуть, зникають сили, приходить апатія, нічого не хочеться робити - ваш енергетичний стан знижується. Тож сутністю макроаспекту "енергія" є внутрішній енергетичний емоційний стан, або "емоції": пристрасть, радість, смуток, паніка, азарт, ентузіазм, драматизм, настрій, депресія, натхнення, страх, тривога, сум, горе, сміх, плач, кохання (як емоційний стан) тощо.

"Стосунки" ж - це є співвідношення енергетичних станів. Ось ви зустрічаєте людину, бачите її похмуре обличчя, чуєте її грубі слова, у відповідь на це ваш емоційний стан змінюється, у вас складається певне ставлення до цієї людини. Можна сказати, що зустріч двох енергетичних станів породила певне ставлення між ними. Стосунки спрямовані на когось або на щось. Для стосунків потрібен другий об'єкт, об'єкт цих стосунків.

Аспект " стосунки" - "етика стосунків", "біла етика".

Стосунки можна описати такими словами: добрий, добрий, злий, делікатний, ввічливий, ввічливий, терпимий, сварливий, симпатичний, антипатичний, жорстокий, поганий, любов (як стосунки), ненависть, конфлікт, образа тощо.

Аспект «возможности» — «интуиция возможностей», «черная интуиция» .

Макроаспект «час» (Символ макроаспекта «Время») ділиться на сутнісний аспект "можливості" ("інтуїція можливостей", "чорна інтуїція" — Символ аспекта «Возможности») і реляційний "події" ("інтуїція часу", "біла інтуїція" — Символ аспекта «События»).

 

«Интуиция возможностей: габен»

Уявіть собі, що ви перебуваєте в якійсь точці простору. У вас є безліч можливостей повернутися в будь-який бік на всі 360° і зробити крок. Але всі ці можливості потенційні, поки що не проявлені в життя. З усіх ви виберете тільки одну, і зробите цей один крок. І це вже буде здійснений крок, проявлена можливість, подія. Я навела простий приклад, але в житті в кожного з нас у кожен момент часу існує нескінченна кількість варіантів вибору. І від того, яку з цих потенційних можливостей ми виберемо, залежить подальший розвиток подій. Таким чином, можливість - це потенційна подія, це сутність макроаспекту "час". З інтуїцією можливостей пов'язані такі поняття, як проникливість, бачення позитивного (негативного) потенціалу, здібності, суть, ідеї, оригінальність, незвичність, інтерес, фантастичність, погані та хороші варіанти, можливості, негативні та позитивні риси, бачення "зворотного боку медалі", безперспективність, безглуздість, пересічність...

Аспект "події" - "інтуїція часу", "біла інтуїція".

А ось звершена подія і є те, що буде відзначено на стрічці часу. Це вже хід історії. Події, що складаються в послідовності, сприймаються людиною як рух часу. У цьому разі, як ви вже зрозуміли, я під подією розумію не тільки щось грандіозне, а й будь-яку виявлену можливість,

«Время и интуиция времени»будь-яка зміна: впала ручка зі столу - це вже здійснена подія. Перебіг часу можна описати тільки у вигляді якихось подій, що відбуваються. Спробуйте записати, як минув час одного дня, і ви побачите, що ви записуєте те, що відбувалося протягом цього дня. Людина сприймає час через події. А подія - це тільки одна з можливостей, яка проявилася. Тому співвідношення можливостей - є події, зміни (або час).

До інтуїції часу належать поняття: перспектива, події, зміни, зміни, передбачення, пророкування, запізнення, марнування часу, перебіг історії, удача тощо.

Хочу зробити одне важливе зауваження. Часто терміни, що вживаються в соціоніці, плутають із буденним, побутовим значенням слова. Так слово "інтуїція" розуміють як осягнення чогось у вигляді осяяння. Звісно, таким шляхом можна осягнути якусь можливість, передбачити майбутні події. Але це тільки шлях отримання інформації. І він не відображає соціонічного розуміння інтуїції можливостей. Можливо, в інтуїтів більш розвинений канал осягнення шляхом осяяння. Але це питання не досліджене. Тому буде помилкою всіх людей, кого колись відвідало осяяння, або сняться віщі сни, або вони бачать "знаки", одразу відносити до інтуїтів. Таким шляхом отримання інформації користуються всі люди: хто більшою, хто меншою мірою. І відрізняти інтуїтів (точніше багатовимірних інтуїтів) ми будемо інакше. Про це поговоримо пізніше.

Вище я згадала про те, що багато слів у мові багатоаспектні. І конкретне віднесення якогось поняття до певного аспекту можливе лише в контексті. Як же не заплутатися в правильному визначенні аспекту інформації? Наприклад, є поєднання "душевний комфорт". Було б помилкою відокремити слово комфорт і віднести його до аспекту "сенсорика відчуттів". Адже душевний комфорт передбачає теплу атмосферу з приємною людиною. Це ближче до емоцій, до того стану, який відчуває людина під час спілкування з другом, коханим. А якщо це стан, то аспект, до якого належить "душевний комфорт" - це "етика емоцій" Символ аспекта «Эмоции». Щоб не робити помилок у визначенні аспекту інформації, можна себе перевірити, зробивши крок назад. Тобто потрібно повернутися до макроаспекту. "Душевний комфорт" - це простір чи енергія? Звісно енергія, отже правильним визначенням аспекту буде етика емоцій.

Ще приклад багатоаспектного слова - гроші. Ось два речення:

Гроші - це засіб збагачення.

Гроші - це папір певної якості, з нанесеними на нього знаками.

Щоб правильно визначити аспект інформації, робимо крок назад. У першому випадку йдеться про розширення меж життєвого простору. Це "вольова сенсорика" Символ аспекта «Воля». У другому випадку йдеться про об'єкт і його властивості. Це "ділова логіка" Символ аспекта «Работа».

Ось ми й розглянули всі аспекти інформації, які людина сприймає під час взаємодії зі світом. Познайомимося із соціонічними скороченнями аспектів інформації, щоб надалі користуватися ними.

Аспекти інформації в соціоніці
ЧЛ "робота", "ділова логіка", "чорна логіка" [ЧЛ]
БЛ "система", "структурна логіка", "біла логіка" [БЛ]
ЧС "воля", "вольова сенсорика", "чорна сенсорика" [ЧС]
БС "комфорт", "сенсорика відчуттів", "біла сенсорика" [БС]
ЧЭ «емоції», «етика эмоцій», «черная етика» [ЧЭ]
БЭ «стосунки», «етика стосунків», «біла етика» [БЭ]
ЧИ "можливості", "інтуїція можливостей", "чорна інтуїція" [ЧИ]
БИ "події", "інтуїція часу", "біла інтуїція" [БИ]

Тепер нам потрібно подивитися, яким чином людина отримує всю цю інформацію, як її обробляє, як видає продукт обробки інформації. У цьому нам допоможе модель взаємодії психіки зі світом.

===========================================================================

Информационные аспекты. Субъективность восприятия

Вернемся к той информации, которую мы получаем. Что это за информация, о чем она? О том, что огурец зеленый, человек злой, что уже (или еще?) 2 часа дня, что повышаются цены на нефть, а, следовательно, повышается цена на бензин, о том, что 2+2=4, о том, что грустно стало, что вы голодны, что жарко сегодня, что гвоздь можно забить молотком, и о том, что есть системы и модели… и так можно продолжать до бесконечности. Но можно и упростить задачу, обобщив эти отдельные кусочки информации.

В соционике вся информация объединена в 8 информационных аспектов. Называются эти аспекты информации так: «работа», «система», «воля», «комфорт», «эмоции», «отношения», «возможности», «события». Сразу хочу сказать, что это только названия. Возможно, они не очень удачные, но так уж сложилось в соционике, что они стали терминами и их употребляют, зная, какой смысл в них вложен. С этим смыслом мы и разберемся.

Во-первых, возникает вопрос, а как была объединена (или разделена) вся информация в эти 8 аспектов? И почему именно так? Неужели эти 8 слов охватывают всю возможную информацию?

Сначала я хочу сделать одно отступление о субъективности нашего восприятия. Ученые признали, что человеческое восприятие субъективно. Что значит «субъективное» восприятие? Большой Энциклопедический словарь дает такое толкование слова «субъективное»:

Субъективное — то, что свойственно субъекту или производно от его деятельности; характеристика знания, выражающая те моменты, в которых знание не вполне точно и всесторонне воспроизводит свой объект.

Значит, мы воспринимаем все не вполне точно, не всесторонне, мы воспринимаем только то, что доступно нашему восприятию и так, как позволяют воспринимать наши органы чувств.

Например, мы видим муху. А как ее видит лягушка? А змея? Ученые узнали, что некоторые животные слышат ультразвук, который мы не слышим, что некоторые животные видят только движущиеся объекты, и не видят то, что не движется. Некоторые животные «видят» тепло, исходящее от живых существ. Но мы-то этого не видим. Значит, мы воспринимаем только то, что доступно нашему восприятию. И это восприятие ограничено какими-то рамками. Еще пример. Мы знаем, что существует солнечное излучение. Физики могут рассказать о волнах, частицах и т. д. Но мы-то с вами воспринимаем тепло и свет, а не волны и частицы.

Поэтому мы будем говорить о субъективном восприятии всего, что нас окружает. Именно субъективно воспринимаемую информацию мы будем делить на аспекты.

Давайте посмотрим, как же произошло деление информации на 8 аспектов. Для этого нужно мысленно представить себе все, что есть в мире, который доступен восприятию человека, и разделить это «все», опираясь на определенные признаки.

Мы знаем, что живем в материальном мире. Во всяком случае, мы его так воспринимаем. И в этом материальном мире мы можем выделить вещество — то, что плотное, и поле — мы его не можем потрогать руками.

Теперь присмотримся к веществу внимательнее и заметим, что оно существует некими отдельными частями. Например, есть камни, песок, вода, деревья и т.д. Что их делает отдельными? Границы. Каждый отдельный объект где-то заканчивается. Значит, мы можем разделить вещество на объекты и пространство между ними. Кроме того, каждый объект имеет свои свойства.

А что же с полем? Толковый словарь Ожегова одно из значений этого слова определяет так:

Поле — пространство, в пределах к-рого проявляется действие каких-н. сил (спец.). Магнитное п. Силовое п. П. тяготения.

Мы ощущаем силы поля как некую энергию.

Итак, мы имеем объекты, которые находятся в пространстве, где действуют некие силы, некая энергия. Но все это не находится в неизменном виде. И объекты, и пространство, и энергии постоянно изменяются. А мы воспринимаем эти изменения как время (события). Сначала зернышко, потом росточек, потом ствол появился, появились ветки. Постепенно вырастает дерево. Для человека эти изменения удобно фиксировать как время, последовательность во времени.

4 макроаспекта: объектыпространствоэнергиявремя.

Вот мы уже и определили 4 макроаспектаобъектыпространствоэнергиявремя. Они охватывают всю информацию, которую может воспринять человек. В соционике макроаспекты обозначают такими значками: Символ макроаспекта «Объекты», Символ макроаспекта «Пространство», Символ макроаспекта «Энергия», Символ макроаспекта «Время». Обратите внимание, значки макроаспектов двухцветные.

Но аспектов у нас 8, а не 4. Как же произошло деление дальше? А дальше каждый макроаспект расщепился надвое. Мы рассматриваем каждый макроаспект как состоящий из двух составляющих:

  1. Сущностная составляющая, т. е. его наиболее фундаментальные, определяющие свойства, то, что отличает данный объект от других.
  2. Отношенческая составляющая — соотношение, сопоставление сущностных составляющих между собой.

Проиллюстрируем эти составляющие на примере того, какую информацию мы можем иметь о таком бытовом предмете как стол.

Стол — деревянный, прямоугольный, у него есть ножки, на ножках расположена столешница. Главное, конечно, в столе — это горизонтальная поверхность, которая на что-то опирается, потому что стол используют для того, чтобы на него что-то положить, например, еду, чтобы за ним можно было выполнять какие-то действия сидя или стоя: писать, кушать, работать. Мы рассмотрели сущностные свойства стола, т. е. наиболее фундаментальные, определяющие свойства любого стола.

Люди придумали большое разнообразие столов: письменные, журнальные, кухонные. Есть столы с одной, двумя, тремя, четырьмя ножками. Столы являются частью мебельных гарнитуров, например, журнальный столик и два кресла; книжный шкаф, диван, кресла, обеденный стол и стулья. По материалу изготовления столы делятся на деревянные, стеклянные, пластиковые, металлические и т. д. Когда мы рассматриваем разнообразие и виды столов мы не можем это делать, не прибегая к сопоставлению, взаимному сравнению. Как видно из примера, соотношение объектов, в данном случае столов, нужны для некой классификации, упорядоченности знаний, систематизации, обобщений.

Таким образом, мы разделим макроаспект «объекты» (Символ макроаспекта «Объекты») на 2 аспекта: «работа» (Символ аспекта «Работа») и «система» (Символ аспекта «Система») (значки аспектов — одноцветные). Почему эти аспекты так называются? Потому что, используя свойства объектов (их сущность), мы что-то с ними делаем, производим какую-то работу (над ними или с помощью их). Возьмем, к примеру, дерево. Это достаточно мягкий материал (нет, ну не такой мягкий, как пух), но он мягче металла. Значит, дерево можно обрабатывать более твердым металлическим заостренным предметом: ножом, пилой, топором. Поскольку дерево не тонет, то можно сделать из него плот. Дерево горит, значит можно его использовать как топливо. Работая с объектами, человек создает технологии, методы, процедуры, процесс производства.

Аспект «работа» называют также «деловая логика»«черная логика».

В соционике аспект «работа» называют также «деловая логика»«черная логика» (по цвету значка, которым его обозначают — Символ аспекта «Работа»).

«Деловая логика: штирлиц»Тут нужно заметить, что не всегда, когда вы встречаете слово «работа», речь идет о «деловой логике». Когда человек пишет программу, обслуживает клиентов, поет на сцене, сочиняет книгу, он тоже работает. Но это не работа с помощью объектов и над объектами. Поэтому нужно быть внимательным и помнить, что «черная» или «деловая логика» имеет дело только с объектами и их свойствами.

А сопоставление свойств объектов, соотношение этих свойств — это логическая информация о систематизации. Выделение общих свойств и различий, составление таблиц, схем, структур, математические вычисления, выстраивание в определенном порядке, нахождение алгоритма, определение последовательности, нахождение закономерностей, построение иерархии, классификация, статистика — все это логические операции.

Посчитаем? Сколько будет, если к двум стульям прибавить три стула? Понятно, что пять стульев. Скажите, нас интересовали свойства этих стульев (из чего они сделаны, какой способ крепления и т.д.), когда мы их считали? Нет, нас интересовало только их количество, т.е. соотношение объектов. Мы можем вообще мысленно отделить объекты и считать абстрактно: 2+3=5. Вот это и есть пример системной логики.

Аспект «система» называют также «структурная логика»«белая логика».

Аспект «система» называют также «структурная логика»«белая логика» (опять же по цвету значка — Символ аспекта «Система»).

Теперь также разделим и остальные макроаспекты.

Аспект «воля» — «волевая сенсорика»«черная сенсорика».

Макроаспект «пространство» (Символ макроаспекта «Пространство») делится на сущностный аспект «воля» («волевая сенсорика»«черная сенсорика» — [ЧС]) и отношенческий аспект «комфорт» («сенсорика ощущений»«белая сенсорика» — [БС]).

Аспект «комфорт»  — «сенсорика ощущений»«белая сенсорика».

Мы помним, что деление происходит по признакам: сущность и соотношение. Сущность пространства — это наличие границ. Не было бы границ, не было бы и пространства. Как только появляются границы, то появляется и пространство, которое можно измерить. А границы всегда ограничивают что-то. Ограничение — это силовое воздействие. Чтобы ограничить что-то, нужно приложить силу. Сила нужна, чтобы изменять границы.

Поговорим о сущности пространства. Что такое пространство? Это место между объектами. Оно пустое. Но у нас есть возможность расширить его, сузить, занять какими-то объектами. Чтобы сделать все вышеперечисленное, необходимо применить силу. Любое изменение границ пространства требует приложения сил. Любое ограничение связано с силой.

Поэтому аспект «воля» связан с силой. Пространство может быть не только физическим, но и психологическим. Вы наверняка слышали выражение «жизненное пространство». Эти «пространства» можно расширять, защищать, обогащать, увеличивать или уменьшать, охранять, беречь и т.д. Когда вы приобретаете что-то для себя, своего дома, семьи, вы укрепляете тем самым жизненное пространство. Когда вы зарабатываете деньги, обогащаетесь, то тоже укрепляете свое жизненное пространство.

Лексика этого аспекта такая: защитанападениеограничение пространствапоразитьубитьдавлениедать отпорволевое воздействиепринуждениедисциплинастойкостьвластьобладаниемобилизацияоборонаагрессия и т. д.

«Сенсорика комфорта: дюма»Информация о соотношении границ входит в аспект «комфорт». Представьте, что вы надеваете новые туфли. Вы говорите: «Мне неудобно в них. Туфли жмут». Как вы оценили удобно вам или нет? Вы почувствовали соотношение границ поверхности ноги и внутренней поверхности обуви. Соотношение этих двух границ и дало вам информацию о том, насколько обувь удобная или комфортная. То же самое происходит, когда вы садитесь в кресло или на стул. Вы ощущаете, как соприкасаются границы вашего тела и границы мебели. Вам комфортно или некомфортно сидеть. Вам комфортно или некомфортно (удобно или неудобно) в одежде, в помещении.

Представление о гармонии линий — это тоже информация о соотношении границ. Перед вами ваза с изящными линиями и пропорциями. Вы восклицаете: «Какая красота!» Вот еще одно слово, которое может относиться к аспекту «сенсорика ощущений». Если оценка красоты идет как оценка соотношения границ, то такую «красоту» мы отнесем к «белой сенсорике». Но вот если под красотой мы будем понимать эмоциональное восхищение, или дорогую статусную вещь назовем красивой, или назовем красивыми отношения, или даже математическую формулу, то такую «красоту» мы будем рассматривать в других аспектах. Такие слова называют многоаспектыми. Их отнесение к определенному аспекту зависит от того контекста, в котором употреблено слово и от того значения, которое имелось в виду. Слово «деньги», которое нам встретилось в аспекте «черная сенсорика» тоже многоаспектное.

Аспект «эмоции» — «этика эмоций»«черная этика».

Рассмотрим, как делится на аспекты макроаспект «энергия» (Символ макроаспекта «Энергия»). Делится он на сущностный аспект «эмоции» («этика эмоций»«черная этика» — Символ аспекта «Эмоции») и отношенческий — «отношения» («этика отношений»«белая этика» — Символ аспекта «Отношения»). «Аспект ЧЭ, этика эмоций: гюго»Энергия и эмоции, энергия и отношения… Как они взаимосвязаны? Изменение вашего эмоционального состояния, в сущности, это изменение энергетического состояния. Прислушайтесь к себе. Вот вам радостно, весело — ваше энергетическое состояние повышенно, кажется, что много сил, вы готовы петь, прыгать, вы готовы горы свернуть. Но как только настроение портится, то кажется, что краски дня гаснут, уходят силы, приходит апатия, ничего не хочется делать — ваше энергетическое состояние понижается. Поэтому сущностью макроаспекта «энергия» является внутреннее энергетическое эмоциональное состояние, или «эмоции»: страстьрадостьгрустьпаникаазартэнтузиазмдраматизмнастроениедепрессиявдохновениестрахтревогапечальгоресмехплачлюбовь (как эмоциональное состояние) и т. д.

«Отношения» же — это есть соотношение энергетических состояний. Вот вы встречаете человека, видите его хмурое лицо, слышите его грубые слова, в ответ на это ваше эмоциональное состояние изменяется, у вас складывается определенное отношение к этому человеку. Можно сказать, что встреча двух энергетических состояний породила определенное отношение между ними. Отношения направлены на кого-то или на что-то. Для отношений нужен второй объект, объект этих отношений.

Аспект «отношения» — «этика отношений»«белая этика».

Отношения можно описать такими словами: хорошийдобрыйзлойделикатныйвежливыйтерпимыйсклочныйсимпатичныйантипатичныйжестокийплохойлюбовь (как отношения), ненавистьконфликтобида и т. д.

Аспект «возможности» — «интуиция возможностей»«черная интуиция» .

Макроаспект «время» (Символ макроаспекта «Время») делится на сущностный аспект «возможности» («интуиция возможностей», «черная интуиция» — Символ аспекта «Возможности») и отношенческий «события» («интуиция времени», «белая интуиция» — Символ аспекта «События»).

«Интуиция возможностей: габен»Представьте себе, что вы находитесь в какой-то точке пространства. У вас есть множество возможностей повернуться в любую сторону на все 360° и сделать шаг. Но все эти возможности потенциальные, пока еще не проявленные в жизнь. Из всех вы выберете только одну, и сделаете этот один шаг. И это уже будет совершенный шаг, проявленная возможность, событие. Я привела простой пример, но в жизни у каждого из нас в каждый момент времени существует бесконечное количество вариантов выбора. И от того, какую из этих потенциальных возможностей мы выберем, зависит дальнейшее развитие событий. Таким образом, возможность — это потенциальное событие, это сущность макроаспекта «время». С интуицией возможностей связаны такие понятия как проницательностьвидение положительного (отрицательного) потенциаласпособностисутьидеиоригинальностьнеобычностьинтересфантастичностьплохие и хорошие вариантывозможностиотрицательные и положительные чертывидение «обратной стороны медали»бесперспективностьбессмысленностьзаурядность.

Аспект «события» — «интуиция времени»«белая интуиция».

А вот свершенное событие и есть то, что будет отмечено на ленте времени. Это уже ход истории. Складывающиеся в последовательности события воспринимаются человеком как движение времени. В данном случае, как вы уже поняли, я под событием понимаю не только нечто грандиозное, но любую проявленную возможность, «Время и интуиция времени»любое изменение: упала ручка со стола — это уже свершенное событие. Течение времени можно описать только в виде неких происходящих событий. Попробуйте записать, как прошло время одного дня, и вы увидите, что вы записываете то, что происходило в течение этого дня. Человек воспринимает время через события. А событие — это только одна из возможностей, которая проявилась. Поэтому соотношение возможностей — есть события, изменения (или время).

К интуиции времени относятся понятия: перспективасобытияизмененияпеременыпредвидениепредсказаниеопозданиетрата времениход историиудача и др.

Хочу сделать одно важное замечание. Часто термины, употребляемые в соционике, путают с обыденным, бытовым значением слова. Так слово «интуиция» понимают как постижение чего-то в виде озарения. Конечно, таким путем можно постигнуть некую возможность, предвидеть будущие события. Но это только путь получения информации. И он не отражает соционического понимания интуиции возможностей. Возможно, у интуитов более развит канал постижения путем озарения. Но этот вопрос не исследован. Поэтому будет ошибкой всех людей, кого когда-то посетило озарение, или снятся вещие сны, или они видят «знаки», сразу относить к интуитам. Таким путем получения информации пользуются все люди: кто в большей, кто в меньшей мере. И отличать интуитов (точнее многомерных интуитов) мы будем иначе. Об этом поговорим позже.

Выше я упомянула о том, что много слов в языке многоаспектные. И конкретное отнесение какого-то понятия к определенному аспекту возможно только в контексте. Как же не запутаться в правильном определении аспекта информации? Например, есть сочетание «душевный комфорт». Было бы ошибкой отделить слово комфорт и отнести его к аспекту «сенсорика ощущений». Ведь душевный комфорт предполагает теплую атмосферу с приятным человеком. Это ближе к эмоциям, к тому состоянию, которое испытывает человек во время общения с другом, любимым. А если это состояние, то аспект, к которому относится «душевный комфорт» — это «этика эмоций» Символ аспекта «Эмоции». Чтобы не совершать ошибок в определении аспекта информации, можно себя проверить, сделав шаг назад. То есть нужно вернуться к макроаспекту. «Душевный комфорт» — это пространство или энергия? Конечно энергия, значит правильным определением аспекта будет этика эмоций.

Еще пример многоаспектного слова — деньги. Вот два предложения:

Деньги — это средство обогащения.

Деньги — это бумага определенного качества, с нанесенными на нее знаками.

Чтобы правильно определить аспект информации, делаем шаг назад. В первом случае речь идет о расширении границ жизненного пространства. Это «волевая сенсорика» Символ аспекта «Воля». Во втором случае речь идет об объекте и его свойствах. Это «деловая логика» Символ аспекта «Работа».

Вот мы и рассмотрели все аспекты информации, которые человек воспринимает при взаимодействии с миром. Познакомимся с соционическими сокращениями аспектов информации, чтобы в дальнейшем пользоваться ими.

Аспекты информации в соционике
ЧЛ «работа», «деловая логика», «черная логика» [ЧЛ]
БЛ «система», «структурная логика», «белая логика» [БЛ]
ЧС «воля», «волевая сенсорика», «черная сенсорика» [ЧС]
БС «комфорт», «сенсорика ощущений», «белая сенсорика» [БС]
ЧЭ «эмоции», «этика эмоций», «черная этика» [ЧЭ]
БЭ «отношения», «этика отношений», «белая этика» [БЭ]
ЧИ «возможности», «интуиция возможностей», «черная интуиция» [ЧИ]
БИ «события», «интуиция времени», «белая интуиция» [БИ]

Теперь нам нужно посмотреть каким образом человек получает всю эту информацию, как ее обрабатывает, как выдает продукт обработки информации. В этом нам поможет модель взаимодействия психики с миром.


Дополнительно читайте

  1. Эглит И. М. Определение соционического типа (подробнее и с многочисленными примерами)
  2. ТЕСТЫ НА ОПРЕДЕЛЕНИЕ АСПЕКТОВ ИНФОРМАЦИИ
  3. Определение аспекта информации
  4. Читайте дополнительно на форуме
  5. Обсуждение статьи на форуме
  6. О соционических аспектах, делении макроаспектов на аспекты и термине «соотношение»