Школа системной соционики

«Практика — критерий истины»

Інтертипні відносини 

Стосунки - це те, з чого почалася соціоніка. Саме питанням міжособистісних стосунків зацікавилася свого часу Аушра Аугустінавічюте, і побачила в них закономірності, що в результаті призвели до відкриття типів інформаційного метаболізму та інтертипних взаємодій.

Однак неофіти не завжди ясно усвідомлюють, що модель стосунків і реальні стосунки - це не одне й те саме. Коли ми спостерігаємо стосунки в повсякденному житті, то бачимо, що з різними людьми вони складаються по-різному. Нам зрозуміло, що з начальником ми говоримо не так, як із підлеглим, або з другом. Зрозуміло, що в сім'ї створюються свої родинні стосунки, і те, що припустимо з родичем, не припустимо зі сторонньою людиною. Ми бачимо, що тінейджери спілкуються якоюсь своєю мовою, а дорослі так не спілкуються. Ми можемо помітити, що в різних соціальних верствах суспільства різна манера спілкування. Усі ці спостереження не складні, і, гадаю, ви вже зустрічали класифікації стосунків за ступенем близькості, за соціальним статусом, за віком тощо. Однак Аушра Аугустінавічюте помітила такі особливості у взаємодії людей, які не залежать від усіх перерахованих вище умов, не змінюються зі зміною віку, статусу, дистанції спілкування. Вона відкрила, що спосіб опрацювання інформації в людей не змінений і він нерозривно пов'язаний зі способом передачі інформації іншій людині, і, відповідно, зі способом сприйняття від іншої цієї інформації. Весь цей процес: отримання, оброблення та видавання інформації - це і є взаємодія зі світом, і з будь-якою іншою людиною зокрема. Досі ми говорили про те, як кожен ТІМ обробляє інформацію, і не враховували, звідки вона йому надійшла, тобто не враховували другий елемент системи. Тепер включимо в розгляд цей інший елемент. Другим елементом, від якого приходить інформація, може бути будь-який об'єкт поза нашою психікою, як живий, так і неживий.

Якщо до нас приходить інформація не від людини, наприклад, ми дивимося на море, то ми отримуємо інформацію, не модульовану психікою людини. Але якщо ж ми отримуємо інформацію від іншої людини, то ми отримуємо її в певній формі, як результат роботи її психіки, що відповідає параметрам її ТІМу. Наприклад, якщо ми спілкуємося з людиною, яка має ТІМ ЛІЕ, і говоримо про роботу, то від неї буде надходити інформація за ЧЛ у розмірності від 1 до 4 зі знаком "мінус", а якщо говоритимемо про стосунки, то від неї буде надходити інформація за БЕ в розмірності не більше 1, зі знаком плюс. А що ми зможемо сприйняти? Припустімо, наш ТІМ - СЕЕ, тоді ми сприймаємо інформацію щодо ЧЛ не більш як другої розмірності і зі знаком плюс, а щодо БЕ - у розмірності 3 і зі знаком мінус. Зрозуміло, що сприйняти інформацію з ділової логіки у наданій ЛІЕ якості ми не в змозі, ми її "уріжемо" до нормативної, тобто для себе ніби сформулюємо якесь правило, як має бути, але не зможемо врахувати нюанси ситуації. А от з етики стосунків ми побачимо, що інформація явно однобока, що ми самі могли б набагато ширше її інтерпретувати, ми можемо її доповнити. Цей приклад показує, що таке соціонічні відносини.

Соціонічні відносини - це закономірності передавання та приймання інформації під час взаємодії типів інформаційного метаболізму. Вони називаються - інтертипні відносини.

У процесі інтертипних відносин взаємодія відбувається між функціями, що обробляють один і той самий аспект інформації.

Знання закономірностей інтертипних відносин дає змогу пояснити особливості взаємовідносин, що виникають на основі різниці опрацювання інформації різними ТІМами, а також спрогнозувати взаємовідносини між носіями певних ТІМів психіки на рівні модельної взаємодії.

При цьому треба пам'ятати, що кожна людина - не тільки представник певного типу психіки, а й індивідуальність, яка має своє наповнення моделі, тобто її функції заповнені індивідуальним життєвим досвідом. Наприклад, представники одного й того самого ТІМу зростали в сім'ях із різним соціальним статусом, здобули різну освіту. Вочевидь, що вони будуть по-різному сприйматися як люди з певним культурним рівнем. Це якраз та зовні спостережувана різниця, про яку ми говорили на початку розділу. Але якщо ми порівняємо їхній спосіб обробки інформації, то він виявиться абсолютно однаковим. Це як однакові посудини з різним вмістом.

Таким чином, для того, щоб порівнювати інтертипні відносини, нам потрібно дивитися не на якісь зовнішні прояви, а на те, яка виникає закономірність передавання і приймання інформації.

Симетричні взаємодії - це відносини формально рівних партнерів, паритет забезпечується формально однаковою взаємодією однойменних функцій моделей ТІМ.

 • тотожні;
 • дуальні;
 • активації;
 • дзеркальні;
 • споріднені;
 • міражні;
 • напівдуальні;
 • ділові;
 • квазітототожні;
 • повної протилежності;
 • суперего;
 • конфліктні

Асиметричні взаємодії - відносини формально нерівних партнерів. Асиметричні відносини "сприяють зародженню соціальних інтересів і утворюють комунікативний механізм соціального прогресу" (А. Аугустінавічюте).

 • відносини соціального замовлення -2 ;
 • відносини соціального контролю (ревізії) - 2

Опис міжТІМних відносин можна дати:

 • як операційно-функціональні - взаємодія функцій без урахування аспектів інформації;
 • як функціонально-аспектні - взаємодія функцій з урахуванням аспектного змісту;
 • як опис взаємодій реальних людей з урахуванням конкретно-життєвої інформації (наповнення функцій)

У цьому розділі наведено описи всіх соціонічних стосунків з операційно-функціонального погляду: узагальнені схеми стосунків, які не залежать від конкретних ТІМів і наповнення функцій (дуальні відносини як загальна схема для всіх дуальних пар, тотожні - для всіх тотожних і т. п.). Також наведено приклади функціонально-аспектних описів відношень (між конкретними ТІМами) для деяких пар.

Такі описи можна дати тільки абстрактно, так само, як і описи моделей ТІМів. Для того, щоб "приземлити" суху абстракцію, такі описи доповнені результатами внутрішніх спостережень за відчуттями від роботи функцій. Але варто пам'ятати, що такі описи пишуться конкретними людьми зі своїми особливостями (тільки тими, хто досить добре вміє відстежувати себе і свої реакції). Приміром, "відчуття неправильності" за нестачі інформації на Суперід (яке згадується в деяких описах) може сприйматися інакше людиною, яка просто не знає інших стосунків або має дуже жорсткий образ "правильних" стосунків: для неї цей брак інформації може вилитися в загальне невдоволення життям, або навіть самою собою (адже стосунки хороші, а хочеться і шукається чогось іншого...).

Див. також Сборник "интертипные отношения" на форуме