Школа системной соционики

«Практика — критерий истины»

Індикатори Менталу / Віталу

 

 1. Перерахування спогадів того, як зазвичай буває, повторюється

Вітал

Приклади:

Співчуття - це співпереживання людині. Коли ти відчуваєш, що всередині в тебе щемить від того, що людині погано, або ти радієш від того, що людина радіє, або ти відчуваєш, що їй страшно. Загалом, коли в тебе щось усередині відгукується. Іноді співчуття просто немає і все. Ось порожньо всередині й нічого не ворухнеться. Не знаю, чому. А іноді навіть сльози виступають. Я не знаю, чому і коли. (Вітал БЕ, ф.5)

Співчуття - це душевна підтримка. Воно потрібне, коли в житті трапляється щось непередбачуване, страшне, чого змінити не можна: смерть, розорення, розрив у стосунках; коли зникає ґрунт під ногами; коли ми губимося і не можемо мислити тверезо. Ця допомога може бути різною. Усе залежить від ситуації, і від конкретних людей.
Одним потрібно почути, що все буде добре, буде нове, цікаве і життя не закінчується. А іншим потрібно відчути, що вони кохані й потрібні. Іноді просто потрібно, щоб хтось знав про твою проблему і думав про тебе. Хтось може допомагати порадами, діями, зміною обстановки і реальності, новими враженнями. Хтось помовчить поруч і зніме тривоги. А хтось може просто думати і переживати далеко і це теж допоможе.
Немає точних рецептів, як потрібно проявляти співчуття і як не потрібно. Усі способи хороші. Є тільки один обов'язковий параметр - щирість. Нещирі, шаблонні, надумані співчуття залишать неприємний осад. Потрібно бути собою, тоді вийде допомогти якнайкраще. (Вітал БЕ, ф.8)

 1. Автоматизм. Відбувається само собою, не відстежується усвідомлено, усвідомлюється постфактум.

Вітал

Приклади:

Мені здається, що не можна так стосунки поліпшити або погіршити. Вони або є, або їх немає. Ну, якось так одразу, або з людиною легко спілкуватися, і ти спілкуєшся і не думаєш, що там, треба запитати щось таке, щоб щось сказати. Або йде розмова, йде якесь спілкування, якийсь обмін інформацією, і це приносить задоволення і тій людині, і мені теж. Або цього немає. (Вітал БЕ, ф.6)

Наскільки ви ефективні в наїздах?
Досить ефективна.
А що дозволяє так стверджувати?
Напевно те, що... не знаю... може, я...
Якщо потрібно, це буде ефективно (сміх) жах просто якийсь...
Чому?
Тому що важко класифікувати якусь сферу, яка просто є в тобі і ти застосовуєш у житті... (Вітал ЧС, ф.8)

Наїзд - це коли людині щось треба і вона досить агресивно дає тобі це зрозуміти. Справляюся коли як, якщо був готовий, то піде відповідна реакція, якщо ні, то можу в ступор впасти. Якщо є час подумати, то добре, бо часто відсіч і реакція якась спонтанна, тільки потім починаєш думати, що треба було так і так зробити. (Вітал ЧС, ф.6)

Чи є виправданням поганої поведінки те, що людина просто не навчена поводитися?
Ну якщо вона не навчена поводитися, то для неї це буде абсолютно нормальним. Але інстинкти хоч якісь елементарні мають спрацьовувати, тому якщо вона перегинає палицю, то ні, не слугує виправданням, в інших же випадках можливо...
Як можна зрозуміти, що людина перегинає палицю?
Ну як як, та ось так, відчувається це, коли розумієш, що не варто так... У мене про "перегин палиці" спрацьовує якийсь підсвідомий рубильник, коли відчуваєш, що все, досить, пора зупинитися. (Вітал БЕ, ф.7)

На пішохідному переході йде дівчина з милицею, і тут мчить маршрутка, і спочатку навіть не гальмує, а сигналить і мчить, зрештою загальмував він від неї за 10 сантиметрів, мало не збив, коротше. Висунув голову і щось їй крикнув. Повторюся, дівчина з милицею і йшла по переходу. Коротше слова в мене на автоматі полетіли, через усю дорогу щось кричав матюками на водія, добре, хоч морду не пішов бити, хоча можна було. Габарити великі в нього й обличчя не спотворене інтелектом, тому якби конфлікт мав розвиток, він би мене швидко відшмагав. Але коли матюкав його, якось не замислювався, тільки потім доперло. (Вітал ЧС, ф.6)

Чи можете ви самі з власної волі увійти в негативний стан, якщо ні, то як у нього потрапляєте?
Не можна сказати, що з власної волі. Просто це чомусь трапляється, коли накочується хвиля неприємних подій. Або, можливо, втома якась накопичується, яка енергію з'їдає і вже кожна подія сприймається як неприємність. Швидше так - енергетичний потенціал низький і, як у тому анекдоті, виходить: "Докторе, я не параноїк - просто всі навколо намагаються мене дістати..." (Вітал ЧЕ, ф.7)

У процесі однієї зустрічі людина, звісно, багато чого може проявити, але далеко не все. Та й у мене все одно є якісь фільтри сприйняття, зумовлені моїм поточним станом. Тому важко відповісти. Скажімо, ті характеристики, які зараз важливі, на кшталт "можна/не можна довіряти", "як поставиться до моїх головних інтересів", "чи впишеться в мою поточну мету", - сприймаються дуже швидко, адже мені це підсвідомо важливо. І я вже одразу ними керуюся. А про інші можу взагалі не замислюватися, поки не знадобляться мені чи комусь, а потім раптом з'ясовується, що я вже маю про них уявлення. Я б сказала ємко, що здебільшого не парюся з цих питань, воно саме за мене робиться. (Вітал ЧІ, ф.8)

 1. Звичність, відсутність постійного відстеження

Вітал

Приклади:

Іноді під час першого знайомства людина здається страшненькою, а потім звикаєш і бачиш красу. Можливо, красивим є те, що звичне і тому приємне погляду? (Вітал БС, ф.7)

Чи відповідає Ваш внутрішній емоційний стан тому, що Ви показуєте назовні (коли весела, плачете, кричите, злитеся)?
Зазвичай я намагаюся стримувати себе в прояві емоцій, як позитивних, так і негативних.... Так, повертаючись до запитання - стан зазвичай відповідає, залежно від ситуації змінюється ступінь вираження цього стану. (Вітал ЧЕ, ф.8)

Розкажіть про те, як складалися стосунки з оточуючими за минулий день.
Та все як завжди, з кимось спілкувався, когось "посміхав", когось, можливо, дратував, з кимось фліртував, когось ревнував, і т.д. (Вітал БЕ, ф.7)

З якістю речі, що купується, у мене бувають проблеми: я приділяю їй дуже велику увагу, завжди намагаюся все проаналізувати, і в більшості випадків після купівлі натикаюся на щось непомічене і розчаровуюся. Тому останнім часом став велику увагу приділяти торговій марці.
Ще в мене звичка купувати вживані речі (фотоапарати, підсилювачі, комп'ютерні компоненти). Це ризиковано, але зазвичай я на це йду. Потім іноді щось ламається, буває неприємно, але досвід повторюється. (Вітал і одновимірність ЧЛ, ф.5)

Ідіотська звичка постійно набирати багато справ. Від цього підвищується швидкість виконання роботи. Начебто все вже вистачить. Але, знову знаходиться якась справа, яку втискаєш у графік. У підсумку йде перебір. Але, я вже взявся за справу. Починаєш робити все ну дуже швидко. І інших підганяти.
Це з одного боку. З іншого боку, я постійно помічаю за собою таку якість. Бажання одразу отримати результат. Ось тільки подумав про щось, одразу ж встав і почав робити. Поговорив із людиною просто про щось. Людина встала і пішла, а я вже роблю те, про що говорили. (Вітал ЧЛ, ф.8)

Як одяг обираю - ось я визначила, що певний крій мені пасує, варіації на ту саму тему й експлуатую. А що, поняття моди ще актуальне? По-моєму, нині хто як може, той так і знущається. (Вітал БС, ф.5)

Як ставитеся до несподіванок?
Я досить швидко орієнтуюся в новій ситуації (принаймні, я сама так про себе звикла думати), це цікаво - випробувати себе в черговий раз. Зазвичай викручуюся, вигадую що-небудь. (Вітал БІ, ф.7)

 1. Немає бажання думати, пояснювати

Частіше Вітал

Приклади:

"Овоч" - це не те, що перед нами, тому що "овоч" існував і за тисячу років до нас, - а, отже, овоч перед нами - не овоч". (Діоген Лаерський). Знайдіть логічну помилку.
Тавтологія - в ігнор.
Чому?
Мені не подобається, навіть не хотіла замислюватися. Нісенітниця. (БЛ, ф.7; ЧІ, ф.6)

Для мене важливий кінцевий результат. І відповідно те, як його буде отримано. Причому результат може бути пов'язаний не тільки з роботою, а й з іншими сферами життя. Я хочу отримати тільки той результат, який потрібен мені. Часом буває важко пояснити комусь, чому я хочу саме так, а не інакше. Та й нема чого це пояснювати. Хлопці, робіть просто те, що я кажу, і все. Що та навіщо - не ваша справа. Будете для себе що-небудь робити, то самі будете вирішувати. А тут робіть те, що я вам кажу. Ось тому мені й необхідно контролювати весь процес. (ЧЛ, ф.8)

 1. Щось виникає саме собою, несподівано, проявляється раптово.

Вітал

Приклади:

Іноді різко виникає таке відчуття, що я можу не встигнути те чи інше в житті. Що може забракнути часу, справ нібито багато. І я боюся, що щось не встигну. (Вітал, ЧЛ, ф.5;. БІ, ф.6)

Буває, що перебуваєш у напруженому, напруженому стані, але не помічаєш цього. А потім раптом щось трапиться і від цього вся напруга може вилитися в істерику, несумірну з її причиною. (Вітал, ЧЕ, ф.8)

Розкажіть, як люди змінюються? Як Ви ставитеся до цих змін? Чи бачать інші ці зміни?
Це помічаєш, якщо якийсь час не спілкуватися. Або все як завжди, а потім бац! Розумієш, що все вже зовсім по-іншому. (Вітал, БІ, ф.5)

 1. Не замислюється про оцінку себе іншими або самооцінку.

Вітал (Ід)
Его

Приклади:

Не можу чогось приклад згадати такої оцінки. Є підозра, що глибоко по барабану вона тут мені. Ну, оцінять мене по суті, мої здібності, можливості. Ну, припустімо, нехороша я людина, редиска. Що з того? Якось не зачіпає: ні жарко, ні холодно. А якщо щось слушне скажуть - врахуємо. (Его ЧІ, ф.2)

Кажуть, що я у своїх цехах (зараз у мене вже 2 цехи) усіх мужиків ставлю по місцях. Доводиться робітників ганяти, щоб працювали. Я сама знаю за собою таку рису: якщо ухиляються, то для мене наїхати на таку людину не проблема, підійду і прямим текстом скажу все, що про таку людину і про її роботу думаю, і змушу її працювати. І всередині в мене нічого не здригнеться. В очі не оцінюють мої наїзди, а позаочі... мені все одно, якщо чесно. (Вітал, ЧС, ф.8)

Було кілька разів із приводу того, що я не будую стосунків із кимось, або не підтримую стосунків із кимось із родичів. Ну, у мене це проходить нейтрально, ну так, не підтримую, і що? (Вітал, БЕ, ф.8)

 1. Не цікавить думка соціуму

Вітал

Приклади:

Ось, до речі, згадав питання з теми "Своє і чуже" щодо кола спілкування.
У мене до певного моменту вилетіти зі списку своїх людей простіше простого. Але саме до певного моменту. Тобто, якщо я вважаю людину Офіційно Визнаним Другом (важливо, що саме Я вважаю, людина нехай собі що завгодно вважати може), то я не уявляю, ЩО потрібно вигадати, щоб із друзів вилетіти. Просто не може такого бути, тому що не може бути ніколи. Усе, попався.
Може це мені все життя щастить - усі друзі справжні, а може тому що кого попало в друзі не записую. Хто його знає. (Вітал БЕ)

Я, до речі, не проти одягнути те, що всі навколо одягають. Мене не хвилює те, що це носять усі, мене хвилює, щоб на мені це мало вигляд. Якщо на мені це матиме вигляд, я це теж носитиму, навіть якщо це всі носять. Це не принципово для мене, але мені має це подобатися. (Вітал БС, ф.8)

 1. Невміння узгодити своє розуміння з тим, як прийнято в соціумі, немає впевненості в тому, що в соціумі розуміється так само

Вітал

Приклади:

Ще я помітила про себе, що якщо логічних зв'язків не спостерігається - я добудовую їх для себе, хоча б на рівні відчуттів/припущень, відбувається пов'язування хаотичної інформації в єдине ціле. Логічною мені бути - не те щоб легко чи складно, а як факт - логічність є... але коли від мене її вимагають, як наприклад: "дайте визначення логічності" - я буває не знаю, що й сказати... гальмую)
Про відповіді на запитання щодо БЛ
Не те щоб складно відповідати, але зараз спробую щось пояснити... Проблема власне в тому - що я розумію, що я щось розумію в поставлених запитаннях, але сказати нормально не можу, висловити сенс ускладнює, просто мені часто вказують на те, що я щось неправильно викладаю - я ж на це киваю тільки, але "самолюбство" страждає) як не крути... (Вітал БЛ ф.7, ЛІЕ)

Єдине, що інколи мені не зрозуміло - це обличчя, наприклад, навіть дівчини, так, яку вважають красивою. Тобто інколи на всяких, ну, в просторах інтернету викладають дівчат і називають їх красивими, коли... тоді як я б не назвала таку людину красивою. Жодного разу! (Вітал БС ф.7, СЕЕ)

Хочете, розповім вам найсумнішу історію в моєму "віртуальному" житті про те, як мене категорично не прийняли на одному форумі? О... це була недовга і безглузда боротьба за "місце під сонцем". Я розповім вам про їхню дивну манеру спілкування. Кожен новачок, за негласними правилами, починає із заведення свого щоденника. Там він має викладати свої думки. Не знаю чому, але в мене виникла стійка асоціація зі зборами анонімних ... (не суть важливо кого). Ти приходиш і кажеш: "Здрастуйте, мене звати " ", - і тобі кажуть: "Здрастуй, розкажи про себе". І всі розповідають, розумієте? Я спостерігала, я теж хотіла так. І я теж висловила свої думки. От тільки реакція їхня виявилася прямо протилежною очікуваній мною. Я не сказала жодного поганого слова, я весь час посміхалася і була справді дуже налаштована на спілкування. Але це як мені здавалося. У підсумку, мене звинуватили в неповазі, у небажанні йти на контакт і нормально спілкуватися. (Вітал БЕ ф.7, ЕСЕ)

Що таке час? Як Ви його відчуваєте? Чи можете його вбивати?
Час - це невід'ємна частина світу. Основа змін світу. Не знаю, що це таке з наукової точки зору (Вітал, одновимірність, БІ ф.5, СЛЕ)

 1. Необдумані реакції, дії, рішення

Вітал

Приклади:

Якщо хтось на своїх наїжджає: грубість, сила, будь-яка інша загроза - стаю мегерою. Якщо небезпека висока, то дію якось кулею, ні про що не думаючи. Але при цьому обстановка оцінюється завжди дуже швидко, відразу зрозуміло, що робити. (Вітал ЧС ф.8, ЛСЕ)

На пішохідному переході йде дівчина з милицею, і тут мчить маршрутка, і спочатку навіть не гальмує, а сигналить і мчить, зрештою загальмував він від неї за 10 сантиметрів, мало не збив, коротше. Висунув голову і щось їй крикнув. Повторюся, дівчина з милицею і йшла по переходу. Коротше слова в мене на автоматі полетіли, через усю дорогу щось кричав матюками на водія, добре, хоч морду не пішов бити, хоча можна було. Габарити великі в нього й обличчя не спотворене інтелектом, тому якби конфлікт мав розвиток, він би мене швидко відшмагав. Але коли матюкав його, якось не замислювався, тільки потім доперло. (Вітал ЧС, ф.6)

Розповім про ситуацію конфлікту. Посварилася зі свекрухою, коли вона вкотре знищила мою рослину на дачі. Я їй просто сказала, щоб вона припинила це робити, а вона почала на мене кричати, що я саджаю одне г... (мабуть, це все, що не має квітки розміром із тарілку) Те, що я кричу на неї у відповідь, я усвідомила не відразу. Причому я якось напівусвідомлено намагалася постати гіршою, ніж є, або гіршою, ніж вона думала, щоб досягти мети. Тобто, щоб вона не торкалася більше до моїх квітів просто через страх, що я повисмикую її рослини (у мене пролунала така погроза, тому що більше нічого вже не діє) (Вітал БЕ ф.8, ЧС ф.7, СЕІ)

 1. Міркування в процесі відповіді, задається питаннями

Ментал

Приклади:

Ви помічали, скільки тупих їздить на громадському транспорті? Навіщо штовхатися і заходити до тролейбуса першим, щоб потім стати біля дверей і заважати всім іншим?!!!! Чому обов'язково треба стояти перед дверима, коли інші виходять, і цим заважати їм, наче від отримання сидячого місця залежить життя?!!! Чому не можна ставити візки в магазині на місце, а треба кидати біля каси і всім цим заважати? Паркуватися взимку на тротуарі? Ставити машину на 2 місця? (Ментал ЧС, ф.1)

Як Ви розумієте: "Свобода полягає в дотриманні законів, а не в їх ігноруванні"? Чи згодні з цим? Чому?
Тут насамперед необхідно уточнити, що мається на увазі під самим словом "свобода". Світ так влаштований, що людина не може бути в ньому вільною. Скрізь різного роду обмеження, відповідальність, обов'язок тощо. Абсолютно вільних людей немає. Хіба що вже зовсім занепалий бомж. Але його якось важко приймати за розумну людину.
У чому полягає ігнорування законів? Навіть якщо людина ігнорує один закон, то все одно виконує 100 інших законів, до яких вона більш-менш лояльна.
Тому сам вислів я б переробив. "Самодостатня людина легко дотримується законів" (Ментал ЧС, ф.1, БЛ, ф.2)

Чи вважаєте за можливе зайняти чужу територію і коли?
Чужа територія мені не потрібна. Навіть якщо це буде легко зробити. Мені легше нову територію для себе освоїти, ніж когось зганяти зі своєї. Тут цікава позиція Макіавеллі з цього питання. У своїй книзі "Государ" (до речі, дуже цікава книга) він розглядає питання захоплення чужих територій. Основна проблема не захопити, а утримати. А для того, щоб утримати, знадобиться знищення величезної кількості людей, які до захоплення мали реальну силу і управляли цією територією. Причому знищувати доведеться не тільки самих людей, а й усіх їхніх рідних і близьких. Щоб не залишилося нікого, хто б міг згодом помститися.
Схожу ситуацію ми всі проходили в період захоплення влади Сталіним. Таке відчуття, що він Макіавеллі дуже добре вивчив. А можливо, і сам усе придумав. Але суті це не змінює. (Ментал ЧС, ф.1)

Про красу хто тільки не говорив, філософи, письменники, поети; її оспівували, її намагалися розкласти по поличках ("повірити алгеброю гармонію"), намагалися обґрунтувати її походження і походження її сприйняття, нею захоплювалися, її проклинали, їй приписували божественну або диявольську силу, але, як свідчить історія людства, людина завжди її прагнула. Прагнула прикрашати себе, прикрашати своє місце проживання, оточувати себе красою і в цьому житті, і в імовірному житті після смерті... Але ніхто не відповів на запитання, що ж це, власне, таке.
Чому, дивлячись на одну картину, ми говоримо: "Так, вона прекрасна"? А повз іншу пройдемо, не зупиняючись, хоча експерти і критики критикуватимуть першу і вихвалятимуть другу? Сприйняття краси суб'єктивне. Про це теж уже тисячу разів говорили. Пишнотілі красуні Рубенса, яких так люблять наводити як приклад, і справді колись вважалися еталоном краси. Пишнотілість була долею і привілеєм тільки і виключно вищих кіл, які могли дозволити собі щедре харчування, біла шкіра - ознака людини, якій немає потреби гарувати під пекучим сонцем, в поті чола свого добуваючи хліб свій насущний. Архетип Принцеси: хіба Принцеса не вважається прекрасною? Так, ці пані були красиві. Як були красиві й ті середньовічні напівпримарні бліді Мадонни з високими опуклими лобами і запалими грудьми. І так само зображення нинішніх засмаглих довгоногих насильницьких красунь популярні зараз, бо такий нині еталон краси. (Ментал БС, ф.1)

 1. Говорить не тільки про себе і від своєї особи, а й про особистостей, про людей взагалі, від імені багатьох (соціуму), вживає займенник "ми" замість "я"

Ментал
Розмірність норм

Приклади:

Взагалі, я думаю, що співчуття за своєю природою відрізняється від поділу почуттів іншої людини. Коли ми відчуваємо те саме, що й інша людина - ми не співчуваємо, ми радше поділяємо її почуття. Причини можуть бути різними - наприклад, просто нам радісно чи сумно з тієї ж причини, що й іншій людині. Поділ почуттів іншої людини може бути і не націлений на неї. А ось співчуття - націлене. В іншої людини може бути біда, яка нас загалом не стосується, своя проблема, яка її мучить. І коли ми співчуваємо, то ми внутрішньо переживаємо за цю людину, відчуваємо біль від того, що їй боляче. Але треба розуміти, що це зовсім інший біль, це не її біль, а наш власний біль, пов'язаний із нею та спричинений болем іншої людини. І ось саме це дає нам можливість допомогти людині, підтримати її, дати їй зрозуміти, що вона не одна, що вона нас хвилює і ми прагнемо допомогти їй, хоча б частково звільнити від цього болю.
Співчувати людині можна завжди. Але іноді це буває важко, співчуття може дуже сильно затьмарюватися неприйняттям іншої людини, її вчинків. Мені психологічно дуже важко співчувати людині агресивній, навіть якщо ця її агресія йде від внутрішнього болю. Але це вже моя власна проблема.
Я дуже співчуваю людині безпорадній. І ще сильніше співчуваю тому, хто отримав від життя сильний удар, але намагається його не показувати, не розсипатися, тримається, але водночас перебуває "на межі" зриву, і ось ця колосальна внутрішня напруга злегка проривається. І найважче для мене співчувати людині, яка на це співчуття явно напрошується, демонструючи щосили, як їй погано і яка вона нещасна людина. (Ментал БЕ, ф.1)

Як Ви думаєте, чи є сенс життя і в чому він? Чи однаковий цей сенс для всіх людей?
Таке глобальне філософське питання! Тут можна написати тритомник про те, що таке життя і в чому його сенс, та який там тритомник, усе життя люди в пошуках цього сенсу, можливо, що ми сюди прийшли саме з метою пізнати цей самий сенс життя. Звичайно, сенс життя є, для кожної людини цей сенс життя свій. (Розмірність норм ЧІ ф.6, ЕСЕ)

Як можна застосовувати етичні норми в повсякденному житті? Як застосовуєте їх Ви?
Як? Ну, норми це якісь правила чи шаблони поведінки. Застосовувати - це намагатися дотримуватися цих правил або чинити відповідно до шаблонів. Просто дотримання цих норм часто полегшує життя, адже ми ж усі живемо в суспільстві, взаємодіємо з ним. Тому, краще грати за його правилами. (Розмірність норм БЕ ф.6, ІЛІ)

До людей найкраще ставитися так, як хочеш, щоб ставилися до тебе. Чому? Як це реалізується "на практиці"?
Чому? Ну, взагалі це досить банальна істина... Це якраз певна норма суспільної моралі, спрямована на те, про що я писав уже вище, - щоб люди були "більш терпимими одне до одного, чеснішими" тощо. Адже більшість людей хоче, щоб оточуючі ставилися до них добре, відповідно керуючись цим принципом, люди мають ставитися одне до одного краще. Не потрібно чинити з людьми так, як ти б не хотів, щоб вчинили з тобою, ось і все. Загалом, я особисто сприймаю і намагаюся реалізовувати на практиці цей принцип буквально. (Розмірність норм БЕ ф.6, ІЛІ)

Як Ви думаєте, чи є сенс життя і в чому він? Чи однаковий цей сенс для всіх людей?
Мені здається, що головний Сенс для всіх людей має бути однаковий, а маленькі, індивідуальні смисли навиваються на нього, як плющ на опору.
Чому ви вважаєте, що сенс для всіх людей має бути однаковий?
Оскільки всі люди створені Творцем, виконувати Його волю - означає виправдовувати мету свого існування. Це і є сенс життя.
"У кожної людини є своє призначення" - що Ви про це думаєте?
Думаю, те, що кожна людина приходить на цю землю з якоюсь місією. Немає такого, щоб людина прийшла у світ просто так, хоча ж прийти у світ просто так - це теж, напевно, місія "прийти просто так" (Розмірність норм ЧІ ф.6, ЕСЕ)

 1. Посилання на соціум, врахування соціальних установок

Ментал

Приклади:

Наше суспільство передбачає, що кожен його елемент має займатися якоюсь справою, приносячи користь іншим людям. До того ж краще, якщо він займатиметься тільки однією справою, не змінюючи сферу своєї діяльності, щоб досягти більших результатів. Часто чую, особливо від трудоголіків таку фразу: "Людина повинна займатися однією справою, не розпорошуючись... Людина, що займається двома справами, не досягне успіху в жодній!" (Ментал ЧЛ, ф.3)

Сила людини проявляється у здатності вирішувати поставлені завдання, досягати результату, бути на голову вищою за інших. Сила людини в її успішності. І цей успіх відбивається в самій людині. Людина успішна і не дуже успішна - це дві великі різниці. Тому успішну людину слухаються, тому що в кожній людині закладено прагнення рости і вдосконалюватися. Тобто успішні люди це свого роду маяки, які задають орієнтири. І їхній досвід і знання дуже важливі для інших людей.
Є, звісно, і груба сила. Але її слухаються або підкоряються лише тимчасово, тому що на будь-яку силу є сильніша сила. (Ментал ЧС, ф.1)

 1. Присутність уваги під час сприйняття інформації. Фрази: "відзначаю", "помічаю", "спостерігаю", "бачу одразу", "впадає в око"

Ментал

Приклади:

Я завжди відстежую "масштаб особистості" людини. Найсильніші мої розчарування в людях пов'язані саме з неправильною оцінкою масштабу особистості, коли спершу думаєш, що в людині щось є, а потім виявляється, що насправді це пустушка, оболонка, що роздулася від зарозумілості і за якою нічого не стоїть. Ну а масштаб цей складається з різних речей - глибини внутрішніх переживань, вдумливості людини, професіоналізму, прагнення розвиватися і рухатися далі, внутрішньої культури. Хоча в мене повагу викликають не тільки люди масштабні, а й люди дуже прості й нехитрі, які повною мірою реалізували ту небагатогранну річ, яку їм відпустив Бог, і за рахунок цього прийшли до справжнього щастя.
Інший бік - це все цікаве. Як каже мій однокласник - "не потрібно їсти окіст цілком, щоб зрозуміти, що він протух". Чи буде щось цікавим - оцінюється заздалегідь. Чи буде цікавою книжка, поїздка, робота, музичний твір, розвага. Мене завжди дивував підхід, що "в житті потрібно спробувати все" - адже про багато речей можна сказати заздалегідь, що жодної користі від них не вийде, і пробувати їх зовсім нема чого. (Ментал ЧІ, ф.2)

На те, як людина одягнена, я завжди звертаю увагу, для мене важливо, щоб вона була одягнена охайно, чисто, речі були випрасувані. Подобається, коли люди одягнені в якісні речі, щоб кольори поєднувалися (Ментал ЧЛ, ф.1, БС, ф.2)

 1. Обдумані реакції, дії, рішення. Повчання

Ментал

Приклади:

Свої - це ті, хто важливі, тобто їхнє життя впливає на моє, мені цікава їхня думка, я хочу з ними спілкуватися, під час сварки завжди думаєш про збереження стосунків, їх не обдуриш із грошима, їм не відмовиш у допомозі, їм можна висловити більше претензій і показати більше емоцій, на них можна образитися. Чужі - всі інші, з ким треба бути просто ввічливою й очікувати від них того ж. (Ментал БЕ, ф.2)

Іноді дуже хочеться зробити кому-небудь гидоту, можу її довго обмірковувати, але нічого такого, що завдає реальної шкоди, не зроблю. Якщо тільки дрібний нешкідливий жарт, і то якщо побачу реакцію, а то не цікаво. (Ментал БЕ, ф.2)

Щодо моєї вихованості, то от скільки себе пам'ятаю, для мене цей процес завжди був якимось обопільним, і головне - дуже навіть усвідомленим. Тобто не тільки мене виховували, а й я з досить раннього віку дуже вибірково вбирала. Починаючи від "ніколи не буду чинити так зі своєю дитиною" - і до "які теплі стосунки в цій сім'ї, треба частіше сюди приходити, я буду в них учитися цього". Інакше кажучи, якщо мені не вистачало зразків вихованості, які мене влаштовували, у найближчому оточенні, я їх сама вишукувала і знаходила - у вчителів, у знайомих, в улюблених письменників. Ось так вона формувалася, ця вихованість (і, можливо, продовжує формуватися). Але вже що склалося, те склалося. Зараз цей процес уже не вимагає від мене спеціального контролю. (Ментал БЕ, ф.1)

Як казав Сунь Цзи (по-моєму), найкращий бій - якого не було. Буває, звісно, що "припирають до стінки", тоді, звісно, доводиться ворушитися, і вже байдуже, але це не повинно бути правилом. Перемога за всяку ціну може обернутися Пірровою і тоді сенс у такій перемозі.
Перед тим як починати "бойові" дії територія має бути ретельно вивчена і підготовлена, причому залишати можливості для маневрування. Мобільний противник куди небезпечніший, ніж статичний. Краще брати вимотуванням, ніж штурмом, а ще краще моральним тиском, слово не вб'є, а фізичний вплив може. У т.ч. й абсолютно "випадково"...

Що значить у твоєму розумінні - розглядати якомога більше варіантів заздалегідь?
Варіантів розвитку подій у т.ч. і варіантів відступу. Я не вважаю ганебним відступ по одному з фронтів заради перемоги в цілому у війні. Або обмірковувати (збирати інформацію), або готуватися (в машині лежить травматика, яка ходить зі мною в гараж і назад додому через звалище), або тренувати заздалегідь. (Ментал ЧС, ф.2)

З такими типами як я навчитися поводитися дуже просто. Перше, що треба робити - піти з лінії впливу. Ось уявіть ситуацію. Ви йдете залізницею і бачите, що вдалині з'явився поїзд. Ваші дії? Природно, зійдете вбік. Поїзд промчав. Ви знову вийшли на рейки і далі йдете. А що в житті відбувається. Мчить ось такий бронепоїзд. А який-небудь дурень стоїть, рот відкрив і дивиться. Чого дивиться, не зрозуміло. Відійди вбік. А чому це я маю йти? Де хочу, там і стою. Ось по такому і прокочується бронепоїзд за повною програмою.
Друге, що треба пам'ятати. Легше звільнитися, якщо без порожньої балаканини зробити те, що просять. Це можна зробити швидко і безболісно. Бронепоїзд після короткої зупинки помчить. А ви далі продовжите свої справи в спокійній обстановці. Тут важливо що. Людина показує мені своє ставлення. Вона зрозуміла мою проблему. І хоче допомогти. Тобто спілкування йде в діловому полі. А ще краще, якщо людина скаже що-небудь розумне і слушне. Тоді я з деяким подивом і захопленням кажу: молодець, міркуєш. (Ментал ЧС, ф.1)

А якщо ти маєш на увазі чи потрібно взагалі працювати, то це від людини залежить, від того, що вона хоче мати.
Я своїм дітям завжди кажу: "У сидячу дупу п'ятак не всунеш. Якщо хочете, щоб у вас щось було, хочете чогось у житті досягти, потрібно працювати, задаром просто так вам ніхто нічого не дасть". (Ментал ЧЛ, ф.1)

У мене в житті було всього кілька таких сильних відчуттів, осяянь, чи що. Перший раз, напевно, - у шкільному віці, коли прочитав статтю "Фрактали - дивацтва реального світу" (Техніка-молоді, №2-1979, вона досі в мене підшита). Там ішлося про властивості фракталів - фігур, що нескінченно повторюють самих себе. Про те, як один англійський метеоролог вирішив виміряти довжину берегової лінії Англії і зрозумів, що ця величина нескінченна, а порахований результат визначатиметься тільки масштабом карти... А мене ще до цього цікавив один парадокс, коли я побачив, як на пакуванні молока чи ще якогось продукту - не пам'ятаю вже - була картинка, де хтось пив це молоко з такого ж самого пакування, на якому теж було намальовано це саме пакуванння, і, теоретично так - до нескінченності. І я всерйоз думав, де ж буде межа картинкам, що повторюються? А тут прочитав і побачив, що не тільки мої пакування мають такі дивні властивості, а така гарна фігура, як "сніжинка Коха", або, в природі, - обриси гірських масивів, структура нервової та капілярної систем... Тобто цю властивість помічено вже й описано математиками. Потім довго виношував ідею, що виросту і присвячу життя створенню такого собі всесвітнього банку знань, побудованого за таким самим принципом, а для початку - енциклопедії, присвяченої якійсь одній галузі знань. Його головна перевага була б у тому, що за системою таких зв'язків легко було б простежити шлях структуризації інформації - від узагальненої до конкретної, і навпаки, і легко можна було б вибрати саме той рівень, який саме тобі саме зараз і для конкретної мети потрібен, не загрузнувши у непотрібних подробицях і не заглиблюючись у філософствування. А в голові завжди б було ясно, на якій саме ділянці ти перебуваєш. А ще - такий банк знань надзвичайно мобільний: інформація може нескінченно приростати з двох боків, і з боку деталей, і з боку узагальнень, не руйнуючи сформованої структури знань...
А потім я виріс, і з'явився інтернет. Не зовсім так чітко структурований, як мені тоді хотілося, але ж саме про нього я тоді мріяв, як виявилося. І не потрібно стало присвячувати цьому життя. (Ментал БЛ, ф.1)

 1. Усвідомлена оцінка та самооцінка

Ментал

Приклади:

У мене є схильність надмірно довіряти авторитетам і чужим думкам.
За Гуленком, форма мислення має велике значення для діагностики типу. Про своє логічне мислення можу сказати абсолютно точно: незважаючи на мій високий інтелектуальний рівень, моє логічне мислення вирізняється тим, що воно стандартне й нетворче. Про себе чув таку характеристику: я вважаю за краще дуже глибоко розібратися у вже відомому, ніж придумати щось своє. З цією характеристикою абсолютно згоден. (Ментал БЛ, ф.3, також індикатор нормативності - довіра авторитетам)

 1. Захоплення, задоволення від одержуваної інформації за аспектом

Суперід, при індикаторах маловимірності

Приклади:

А взагалі я цю серію (цикл книжок Макса Фрая про Ехо, книжок сім приблизно) на цитати розпотрошив. Абсолютно шикарні речі трапляються:
- "Усі твої бажання в цьому світі збуваються. Рано чи пізно, так чи інакше" - ось це мені найбільше сподобалося. Тащився нереально (та й досі). Років зо два коронний тост був на кшталт такого: "Якщо хто читав Макса Фрая, то там є такий персонаж..." далі трішечки про Вершителя і фразу, а потім "То вип'ємо ж за те, щоб бажання збувалися не так чи інакше, а точно так, як задумано". (Суперід ЧІ, ф.6)

Сила - це дух, це сміливість, це вміння відстояти свої інтереси, це більша свобода, презирство до страху і паніки. Поважаю силу, навіть захоплююся, коли вона доречна. Хотів би бути сильнішим у певних ситуаціях. (Суперід ЧС, ф.6)

Я дуже цікавлюся технікою, включно з громадським транспортом, літаками, кораблями, військовою технікою, технічними аспектами фотографії, технікою для відтворення звуку, мобільними телефонами. Дуже багато зусиль витратив на те, щоб придбати високоякісний комплект апаратури, щоб слухати музику, дуже цим захопився - збирав інформацію в Інтернеті, спілкувався з людьми, слухав музику в найрізноманітніших умовах. Зрештою, я цю систему зібрав. Але при цьому не можу сказати, що діяв під час її купівлі ефективно, кілька разів після купівлі сильно в ній розчаровувався і міняв на щось інше з великими втратами грошей. Взагалі, мені подобаються технічно досконалі і красиві, складні пристрої...
Мене заворожують кишенькові комп'ютери, стільникові телефони з великою кількістю функцій як атрибути діловитості, напевно. Але естетика теж дуже важлива, звісно. Наприклад, чомусь не люблю телефони-розкладачки - теж якийсь індивідуальний момент.
І ще, не знаю, до чого це віднести - але подобаються великі речі. Коли робив моделі, завжди хотілося зробити конструкцію побільше. Безумовно є гігантоманія. (Суперід ЧЛ, ф.5)

Ось і по роботі партнери кажуть. Ось прибіжить, усіх підніме, шашки наголо, всі вперед. Доводиться всіх стусанами підганяти. З боку, можливо, все це виглядає не дуже, але я отримую задоволення від такого темпу. Тим більше, якщо робота знайома, то взагалі все на автоматі має робитися. (Суперід БІ, ф.5)

Вишукано смачно - це взагалі здорово! Але, припускаю, метушні багато, а найголовніше - треба смак мати до цієї справи, задоволення отримувати від процесу приготування їжі, а мені лише б швиденько вгамувати відчуття голоду.
Якщо хтось смачно приготує і сервірує стіл красиво, це взагалі казка! Розімлію, буду насолоджуватися, засиплю автора компліментами, навіть кілька разів висловлювала таку фразу: "Слухай, якби я була мужиком, я б у тебе закохалася!". Обожнюю, коли мене так добре і з фантазією приймають, смачно годують. Здорово, що є такі люди! (Суперід БС, ф.5)

...дуже люблю, коли вся нова складна інформація надходить у структурованому вигляді. В ідеалі - якісь графіки, таблиці, схеми. Можу й сама структурувати інформацію для власного користування, але якось енерговитратно. (Суперід БЛ, ф.5)

 1. Почуття гордості за себе.

Частіше Суперід, ф.6

Приклади:

Наприклад, ви йдете займатися якимось новим видом спорту, ви втягуєтеся, вам це подобається, спочатку це важко, але подолання цих труднощів викликає почуття гордості за самого себе, це, безумовно, приємно. У житті, так чи інакше, виникають труднощі та страхи, і їх подолання зрештою теж є задоволенням. (Суперід ЧС, ф.6)

Дуже люблю вихилятися по БЛ. Розповідати всякі цікаві факти в цифрах (оскільки цифри не запам'ятовуються, зазвичай перечитую одне й те саме щотижня-місяця). Люблю, коли зі мною радяться щодо правил орфографії або як користуватися комп'ютером чи програмами. Слава богу, мені щастить на неграмотних, дуже вразливих і вдячних співробітників.
Знаю, знаю, що сама пишу з помилками, але як же приємно на вигук "адреса з двома «с» пишеться?", спокійно відповідати "з однією" і ще про етимологію слова розповісти, для імітації глибини. Люблю бути занудою в такі моменти.
З цієї ж причини обожнюю перекладати кореспонденцію і документацію на роботі. Ось перекладаєш, а на тебе захоплено дивляться.
Але, звісно, своєї радості я не показую, підтримую образ серйозної і розумної людини (Суперід БЛ, ф.6)

 

 1. Бажання отримувати й отримувати інформацію - "хочу", азарт, активація

Суперід

Приклади:

Ех... напевно, найбільше моє бажання - влізти в чиюсь макітру і подивитися, як там у нього все влаштовано і що він думає НАСПРАВДІ. (Суперід ЧІ, ф.5)

Дуже б хотілося освоїти маніпуляцію часом. Добре б, як міфічна машина часу. Повернувся назад - виправив, уперед - приготувався до того, що буде. Це нездійсненна мрія, на жаль. Можна тільки зберігати тимчасові уривки в пам'яті й на підставі них прогнозувати майбутнє, виключивши неправильні моменти, у такий спосіб домагаючись ефекту машини часу в майбутньому через маніпулювання сьогоденням, заснованим на фактах із минулого. Такий підхід називається досвідом і це єдиний науково незаперечний (на відміну від ворожок та ін.) підхід до управління часом. (Суперід БІ, ф.6)

 1. Напрошування на оцінку, на похвалу. Бажаність оцінки. Хвалиться як дитина. Сам момент напрошування на оцінку дуже тонкий і ледь вловимий. Часто той, хто напрошується, не помічає цього факту, і його буває видно тільки збоку, зазвичай більш мірною функцією.

Суперід

Приклади:

Чому, як мені здається, у перекладацькій діяльності багато ЧІ? Нам важливо вловити саме сенс фрази і написати її "читабельно", а не перекладати дослівно. При дослівному перекладі зазвичай рідкісна фігня виходить. Нещодавно редагувала переклад з російської на англійську. У російському тексті - про обладнання для топографічних зйомок - було словосполучення "виставкові параметри". Наскільки я зрозуміла, це ті параметри, які можна самостійно "виставити", тобто визначити, встановити, задати. Дівчина ж, яка спочатку з текстом працювала, переклала через слово "виставка". По суті в неї вийшли "параметри виставки". Ну, не можна ж так мізки відключати під час роботи. (Суперід ЧІ, ф.6)

Та й зсередини це йде якось, хочеться щоб було ідеально, абсолютно, бездоганно. Хочеться переробити, довести до досконалості. Але це ще може йти від бажання отримати позитивну оцінку. Тобто я відчуваю, що зроблено не дуже, але якщо хтось подивиться і скаже, що нормально/добре/чудово, то я і заспокоюся. Або вольовим зусиллям заспокоюю: все одно краще не вийде, це і так можливий максимум, тільки час витрачу, або в процесі перероблення ще більше напартачу, або почну переробляти й узагалі не дороблю, а має бути зроблено. Але після такого компромісу з собою ще якийсь час є неприємне, тривожне відчуття. А потім забувається, переводиться в позитив: іншим разом буду знати, зроблю краще. (Суперід ЧЛ, ф.6)

 1. Цінність, важливість інформації за аспектом

Его
Суперід

Приклади:

Для когось сенс у тому, щоб нести істину іншим, для когось - у нових відкриттях тощо. Мені важливо побудувати гармонійні стосунки, створити щасливу сім'ю, виховувати разом дітей у любові й передати їм усе найкраще, що є в собі самому, реалізувати себе на роботі й допомогти реалізуватися своїм рідним. (БЕ, ф.5; ЧЛ, ф.1)

"...найближчий шлях до щастя - веселий настрій: бо ця прекрасна властивість негайно винагороджує сама себе. Хто веселий, той постійно має причину бути таким, - саме в тому, що він веселий. Ніщо не може такою мірою, як ця властивість, замінити будь-яке інше благо, - тим часом як сама вона нічим замінена бути не може. Нехай людина молода, гарна, багата, користується пошаною: під час оцінювання її щастя постає питання, чи весела вона при всьому цьому. З іншого боку, якщо вона весела, то байдуже, молода вона чи стара, струнка чи горбата, бідна чи багата, - вона щаслива. У ранній молодості мені довелося одного разу відкрити якусь стару книгу, де я прочитав: "хто багато сміється, той щасливий, а хто багато плаче, той нещасний", - дуже простодушне зауваження, яке, однак, завдяки простій істині, яка в ньому міститься, назавжди врізалося мені в пам'ять, хоч би яким крайнім трюїзмом воно було". (ЧЕ, ф.5)

Почуття людини це дуже важливо, її переживаннями, емоціями, станами не можна нехтувати, прикриваючись якимись матеріальними вигодами, підміняючи хибними цінностями. Особливо почуття дитини, особливо сльози (ЧЕ, ф.1)

 1. Хочу, люблю сам(а)

Суперід

Приклади:

Якщо щось робиться насилу, що можна сказати про цю справу? Ваші подальші кроки. Наведіть приклади. Порівняйте з тим, як поводяться в такій ситуації інші.
Усі по-різному. Хтось істерить і нічого не робить, хтось просить допомоги, я люблю доходити до всього сама, просити про допомогу (саме про допомогу, а не консультацію з дрібного питання) не люблю і роблю так, коли вже зовсім погано. (Суперід ЧЛ ф.6, СЕЕ)

Наприклад, я вчуся в технічному ВНЗ і часом стикаюся з досить важкими лабораторними з програмування. Ця дисципліна мені дуже подобається, тому я готова розбиратися з проблемами і витрачати на це час і сили. Часто буває, що програма вже повністю написана, але з помилками, виявити які мені не під силу (мало досвіду, та й очі вже замилені).
Перевіряю код на "класичні" для мене помилки (я дуже неуважна; вже накопичився список стандартних помилок, яких припускаюся через неуважність), потім запускаю проблемну ділянку програми на покрокове виконання, відстежуючи поточні значення всіх змінних. Якщо і тоді незрозуміла причина неправильної роботи, то доводиться звертатися на форуми. Там я, на відміну від деяких шаромижників, які клянчать готове рішення, викладаю свій код і скріншоти, докладно описую суть проблеми, реакцію компілятора, якісь свої думки з приводу завдання. (Суперід БЛ ф.5, ЕСЕ)

 1. Нецінність, небажаність інформації з аспекту.

Ід
Суперего

Приклади:

Які є стратегії нападу?
Не думаю, що мені відомі ці стратегії. Я знаю тільки одну стратегію: узяти й напасти. І то цю стратегію я почерпнула з фільмів, а так само з поведінки тварин. Хоча... Ось якщо подумати про тварин. То, напевно, посидіти в засідці й почекати здобич - теж цілком собі стратегія. Але цей бік життя мені не особливо цікавий, тож навряд чи я тут щось розповім, хіба що: я за мир у всьому світі і давайте жити дружно...
Ми частенько сперечаємося з подругою, на дуже різні теми. Тоді суперечка, по-моєму, стосувалася теми, того, на чому взагалі тримається весь світ, подруга вважала, що всім у світі правлять гроші й узагалі у світі нікому довіряти не можна, я з цією точкою зору була незгодна, тому що вважаю, що у світі є набагато важливіші речі, ніж гроші (Неціннісна ЧС)

"Зустрічають по одягу..." Поміркуйте, будь ласка, на цю тему
Саме одягу при створенні першого враження я не приділяю особливої уваги. Взагалі, мені не дуже важливо, який саме я маю вигляд - під час розроблення першого враження я приділяю одягу значно менше уваги, ніж тому, як я розмовляю, що саме говорю і що роблю. Це здається мені не настільки важливим. (Неціннісна БС)

Але робота "руками" мені неприємна сама по собі. Найпродуктивніше я можу працювати тільки за "щось" - зокрема, за гроші. Навіть якщо мене просять щось зробити по дому, я часто запитую - а що мені за це буде? Робота заради роботи - це не про мене і я це навряд чи зможу зрозуміти. (Неціннісна ЧЛ)

Зараз із підготовкою до сесії помітила таку річ: постійно доводиться думати про час, от хоча б просто пам'ятати скільки днів залишилося, і це так дратує... Я б не сказала, що лякає, але напружує швидше. Абсолютно не хочеться взагалі ніяк про час думати. І в звичайному житті це виходить - виключати тему часу по максимуму. (Неціннісна БІ)

 

 

Индикаторы витала/ментала

 

61

Перечисление воспоминаний того, как обычно бывает, повторяется.

Витал

62

Автоматизм

Происходит само собой, не отслеживается осознанно, осознается постфактум

Витал

63

Привычность, отсутствие постоянного отслеживания

Витал

64

Нет желания думать, объяснять, не уделяет внимания

Витал

65

Нечто возникает само собой, неожиданно, проявляется внезапно

Витал

66

Не задумывается об оценке себя другими или самооценке

Витал

Эго

67

Не интересует мнение социума

Витал

68

Неумение согласовать свое понимание с тем, как принято в социуме, нет уверенности в том, что в социуме понимается так же

Витал

69

Необдуманные реакции, действия, решения.

Витал

70

Размышление в процессе ответа, задается вопросами

Ментал

 

71

Говорит не только о себе и от своего лица, но о личностях, о людях вообще, от лица многих (социума), употребляет местоимение «мы» вместо «я».

Ментал

 

Размерность норм

72

Ссылка на социум, учитывание социальных установок

Ментал

 

73

Присутствие внимания при восприятии информации. Фразы: отмечаю, замечаю, наблюдаю, вижу сразу, бросается в глаза

Ментал

 

74

Обдуманные реакции, действия, решения.

Поучения

Ментал

 

75

Осознанная оценка и самооценка

Ментал

76

Восхищение, удовольствие от получаемой информации по аспекту

Суперид

при индикаторах
маломерности

77

Чувство гордости за себя.

Чаще Суперид, ф.6

78

Желание получать и получать информацию,  -  «хочу», азарт, активация

Суперид

 

79

Напрашивание на оценку, на похвалу. Желательность оценки

Хвалится как ребенок

Суперид

 

80

Ценность, важность информации по аспекту

Эго

Суперид

81

Хочу, люблю сам(а)

Суперид

Витал/ментал - сборник статей на форумеДополнительную информацию об индикаторах функций, примеры к таблице можете прочитать в книге Эглит И. М. Определение соционического типа.

Программа Справочник индикаторов