Школа системной соционики

«Практика — критерий истины»

Дуальні відносини ЕІІ - ЛСЕ

1 ↔ 5. Блок Его взаємодіє з блоком Суперід. Інформація від функції БЕ зі знаком "плюс" ЕІІ сугестує ЛСЕ в зоні "плюса". Сугестія за БЕ полягає в тому, що від ЕІІ постійно виходить етична інформація як у словесній формі (оцінки, роздуми, міркування), так і в невербальній формі (теплий, м'який погляд, душевні інтонації, недавлючий голос, загальний вигляд приємної етичної людини). ЛСЕ, своєю чергою, постійно видає інформацію щодо ЧЛ, як у вигляді ділової активності (він завжди знаходить, чим зайнятися), так і у вигляді міркувань, роздумів, оцінок. Обидва партнери раді допомогти в аспектах своїх базових функцій, але це не означає, що вони беруться повністю підмінити опрацювання інформації за сугестивною функцією один одного. І це було б неможливо. Дуал є зразком, до якого хочеться прагнути. Оскільки знаки в дуалів різні, і в правому кільці соцпрогресу відбувається вплив із плюсової ф. 1 на мінусову ф. 5, то дуалам не вистачає інформації в зоні "мінуса" сугестивної функції. Але це не означає, що вони хочуть отримувати негативні стосунки або неякісну роботу, очікування належить до мінусової інформації за масштабом - глобальність охоплення.

2 ↔ 6. Інформація від функції ЧІ Достоєвського активує ф. 6 ЛСЕ показом потенційних можливостей як його власних, так і ситуацій, у яких йому необхідно розібратися, розумінням суті, сенсу явищ, поясненням причин поведінки людей. Інформація від функції БС ЛСЕ активує ф. 6 Достоєвського вмінням гарно виглядати, добирати гарні поєднання в одязі, умінням створювати затишок і комфорт, слідкувати за зовнішнім виглядом предметів і людей. Кожен із них хотів би в аспекті ф.6 відчувати себе вмілим (здібним), і неусвідомлено очікує похвали. У взаємодії функцій 2 і 6 теж присутній вплив різниці знаків. Кожен із партнерів за ф. 6 очікує детальнішої та конкретнішої інформації щодо аспекту, тоді як мінусова функція 2 схильна міркувати, пояснювати та діяти в зоні "мінусу". Це може викликати відчуття браку інформації, якщо партнер так і не доносить інформацію в "плюсі", особливо, якщо мінус звучить не в "масштабі", а в "якості", наприклад, "негарний вигляд маєш", "це бридко", "це безглуздо", "все це дурниця" тощо. Згодом відбувається "притирання" функцій 2 за знаком, і дуали привчаються "не тиснути на улюблені мозолі" за активаційною функцією. Це не складно зробити, оскільки доводиться коригувати роботу ментальної багатовимірної функції.

Для кожного з партнерів за проявами Суперіда дуал виглядає великою дитиною, і до нього виникає батьківське ставлення: терпляче, турботливе. Але таке ставлення поступово може перерости в егоїстичне бажання тільки отримувати й не віддавати нічого натомість, бо отримання завжди приємніше, і прагнення "сісти на шию та звісити ніжки" - звичайне людське прагнення ліні, що завжди чекає слушної нагоди. Це одна з імовірних труднощів у дуальних стосунках, яку потрібно усвідомити. Іноді усвідомлення вже достатньо, щоб не відбувалася подібна деградація стосунків (будь-які стосунки можуть як розвиватися, так і деградувати).

3 ↔ 7. Взаємодія за ф. 3 і 7 не викликає проблем за розмірностями функцій, оскільки за ф. 3 поведінка партнера сприймається як "правильна". Добре заповнена нормативна функція завжди вписується в очікування як соціуму, так і дуала. Оскільки Ід жодних вимог не висуває, то й не відбувається "зіткнень" за аспектами функцій 3 і 7.

4 ↔ 8. З цієї ж причини немає і тертя між функціями 4 і 8, хоча здається, що дуал усією міццю чотиривимірної восьмої функції може розчавити бідну четверту функцію дуала. Але цього не відбувається саме тому, що індивідуальна спрямованість Іда націлена на задоволення тільки потреб "господаря". А в інтереси кожного партнера за тривалого спілкування (сімейне життя) починають входити й інтереси партнера за даною функцією. Так ЛСЕ вважає свого дуала - об'єктом захисту та охорони (ЧС). А ЕІІ підлаштовується під особливості роботи функції БІ ЛСЕ. Такі підлаштування Іда відбуваються неусвідомлено й автоматично. Звісно, неможливо повністю виключити прояви ф. 8 із життя, але функція вміє пристосовуватися до потреб індивіда. І якщо в потреби ЛСЕ входить не доставляти партнеру неприємних хвилин споглядання його ЧС-них шикувань недбайливих продавців, то він цілком у змозі навчитися стримуватися. А якщо в інтереси Достоєвського не входить змушувати зайвий раз нервувати ЛСЕ через затримку, то він вчасно згадує про те, що можна про це попередити.

Вище дано опис дуальних стосунків сімейної пари, тобто з урахуванням тривалої взаємодії та близької психологічної дистанції. Природно, взаємодія партнерів в умовах певної робочої обстановки, з урахуванням аспектного змісту розв'язуваних завдань, з урахуванням різного статусного становища і з урахуванням ґендеру матиме свої особливості.

Разом діада ЕІІ - ЛСЕ утворюють систему з ціннісною орієнтацією на плюсову ділову логіку і плюсову етику відносин. Ця система веде до поглиблення й уточнення розуміння стосунків як гармонійної єдності, без якої неможливий прояв себе як творця в матеріальному світі.