Школа системной соционики

«Практика — критерий истины»

Властивості, що надаються знаками психічним функціям, які обробляють аспекти інформації

Аспект ЧЛ — інформація про властивості об'єктів.

Функції:

+ЧЛ — робота з конкретними об'єктами, їхніми властивостями, вдосконалення, шліфування технології, поглиблення майстерності, детальне опрацювання, у сфері спеціалізації, ефективність, якісність, оптимальність, користь, практичність.

−ЧЛ — робота, технологічність, загальна організація процесу, розширення сфери компетентності, прагнення організувати справу взагалі, користь і марність, практичність і непрактичність, якісність і неякісність.

Не відносимо до ЧЛ: користь, вигода, ощадливість, придбання, накопичення, заощадження, витрати, витрати, як такі, що стосуються аспекту ЧС (зміцнення або ослаблення кордонів життєвого простору). Продаж, торгівля, ризикованість, експеримент як багатоаспектні поняття. Винахідливість як інтуїтивне поняття.

Аспект БЛ — інформація про співвідношення властивостей об'єктів.

Функції:

+БЛ — логічність, дотримання логічності в будь-яких деталях, сувора логіка, невизнання нелогічності, спрямована на уточнення деталей, прагнення дробити й деталізувати, конкретизувати. Конкретне використання правил, порядку, послідовності (закони, приписи, правила, інструкції, постанови тощо)

−БЛ — нелогічність і логічність, дотримання стрункості та логічності взагалі, нестрога логіка, глобальна, загальна, абстрактна логіка, загальні закономірності.

Поняття: система, аналіз, класифікація, об'єктивність, справедливість можуть розглядатися як у плюсі, так і в мінусі.

Аспект ЧС — інформація про властивості простору.

Функції:

+ЧС — захист, оборона, відстоювання, заслін, відсіч, відстоювання своїх інтересів, набуття, прибуток, накопичення, заощадження, ощадливість, вигода, виживання (? - це плюс чи може розглядатися як у +, так і в - залежно від контексту?)

−ЧС — захоплення, напад, атака, агресія, тиск, вплив, влада, сила, контроль, вольовий тиск, оволодіння, збиток, слабкість. А також усі плюсові прояви, описані вище.

Поняття сила, воля, життєвий простір, можуть розглядатися як у плюсі, так і в мінусі.

Аспект БС — інформація про просторові співвідношення.

Функції:

+БС — краса і привабливість (як співвідношення в просторі), гармонія; комфорт, зручність, приємні відчуття; сенсорні насолоди, задоволення і чутливість; бачення деталей, прагнення конкретизувати сферу застосування.

−БС — дискомфорт і комфорт, естетика, краса й потворність, гармонія й дисгармонія, контраст у сенсорних відчуттях; бачення загальної картини, а також конкретних деталей, спрощення, мінімалізм.

Хворобу, погане самопочуття, страждання, біль, здоров'я відносимо до багатоаспектних понять.

Аспект ЧЕ — інформація про енергетичні стани.

Функції:

+ЧЕ — радість, веселощі, позитивні емоції, гарний настрій, емоційний підйом, наснага, сміх, ентузіазм, переживання щастя, любов (як емоційний стан). Спрямованість на поліпшення цього настрою, деталізацію і витончення станів. У ближньому психологічному оточенні.

−ЧЕ — горе, печаль, зневіра, туга, депресія, пригнічений стан, апатія, емоційний спад, а також весь спектр позитивних емоційних станів. Бачення позитивних моментів у негативних станах. Спрямованість на перетворення негативного стану на позитивний. Контраст у пережитих станах. Як у ближньому, так і далекому психологічному оточенні.

Деякі емоційні стани, як-от сльози, плач, сум, смуток, можуть розглядатися як у "плюсі", так і в "мінусі", залежно від того, чи знижується при цьому енергетичний стан людини, чи піднімається ("світлий смуток", "сльози полегшення")...

Аспект БЕ — інформація про співвідношення станів.

Функції:

+БЕ — позитивні, добрі стосунки, дружба, симпатія, доброзичливість, співчуття, співпереживання, любов (як ставлення), нейтральні стосунки. Стосовно себе і ближнього оточення.

−БЕ — конфлікт, негативні стосунки, ненависть, ворожнеча, злість, гнів на когось, антипатія, презирство, образа, зловтіха, образа, відштовхування, а також увесь спектр позитивних стосунків. Стосовно до будь-якого оточення.

Аспект ЧІ — інформація про властивості змін.

Функції:

+ЧІ — сенс, проникливість, бачення позитивного потенціалу, здібностей і можливостей, суті, ідеї; оригінальність, незвичність, інтерес, фантастичність.

−ЧІ — погані та хороші варіанти, можливості, негативні та позитивні риси, бачення "зворотного боку медалі", безперспективність, безглуздість, пересічність, негативний потенціал.

Аспект БІ — інформація про співвідношення змін.

Функції:

+БІ — позитивна перспектива, позитивні події, зміни, передбачення, пророкування, пророцтво.

−БІ —позитивні та негативні події, зміни, несприятлива перспектива, передбачення, запізнення, марнування часу, доля, рок, фатум.