Школа системной соционики

«Практика — критерий истины»

Двовимірність - параметри "досвід" і "норми"

Як же ми один одного розуміємо? Як нам домовитися з іншими? Ми ж не можемо жити, не спілкуючись, не узгоджуючи наші дії, думки, розуміння, сприйняття.
 
Для того щоб домовитися, потрібно щось, що було б загальновизнано всіма, що сприймається і розуміється всіма однаково. Ось тут і з'являється наступний параметр - "норми".
 
Норми - це те, що за домовленістю визнається в певному колі людей. Норми - це те, з чим можна порівняти щось, це шаблон, стандарт, еталон. Суспільство не змогло б існувати без таких домовленостей.
 
Якщо досвід можна було уявити як окремі точки на карті світу, то норми - це вже застовплені відрізки "від і до". У нормах добре відображається двоїстий поділ світу на хороше/погане, добро/зло, правильно/не правильно, треба/не треба, приймаємо/не приймаємо, наше/не наше тощо. Це однозначні орієнтири. І через свою однозначність вони жорсткі й негнучкі. Вони твердо, як вартові, стоять там, де їх поставили.
 
Тепер ви можете іншій людині пояснити, що таке зелений колір - є таблиці кольору. Тепер ви можете бути впевненим, що правильно тримаєте виделку і ніж. Тепер ви знаєте, що на вас не подивляться з подивом, бо з-під темних штанів у вас не визирають білі шкарпетки. Тепер можна гордо сказати, що 2+2=4, слава богу, все це в школі вчили. Тепер можна послатися на словник або на підручник. Загалом, нарешті ми знайшли щось спільне в цьому вічно поточному і різноманітному світі.
 
Двовимірні функції (ф. 3 і 6) - функції, що мають два параметри обробки інформації: "досвід" і "норми".
 
Як же "звучить" мислення від нормативної (двовимірної) функції?
 
Зрозуміло, що воно є найправильнішим мисленням у світі, тому що воно саме таке, як очікується; тому що воно слідує встановленим правилам і домовленостям. Що може бути краще? Усе прогнозовано, усе визначено, усе точно, як в аптеці. Чоловіки пропускають дам уперед. Люди доброзичливі. Загальна домовленість. Ура!

«Нормативность»І для цього "раю на землі" ми маємо:

 • прислів'я, приказки, ідіоми, які відображають загальні стійкі уявлення;
 • нормативні акти, правила, закони;
 • довідкову літературу;
 • однакове навчання;
 • авторитетні джерела інформації, яким можна довіряти;
 • набір забобонів, звичаїв;
 • повинність;
 • конформізм - прагнення відповідати вимогам соціуму;
 • конвенціоналізм - тенденція дотримуватися загальних домовленостей.
Давайте спробуємо подивитися на норми крізь кожен аспект інформації.
 
Наприклад, нормативна ЧЕ зовні помітна в шаблонних однакових усмішках. Розгляньте уважно фотографії, свої та інших людей. Особливо добре спостерігати за дитячими фотографіями, діти більш безпосередні і висловлюють свої природні емоції. Якщо перегорнути альбом, то добре помітно, що міміка обличчя в одних людей практично весь час однакова, в інших - широкий емоційний діапазон. Нормативні посмішки мають скрізь стандартний і правильний вигляд. Нормативні ЧЕ-тики відчувають якісь межі розтяжності м'язів обличчя, далі яких буде - зайве, ніби виходиш за рамки чогось усередненого. Нормативні ЧЕ-тики відчувають, у яких ситуаціях потрібно посміхатися, наприклад, заведено посміхатися під час знайомства, коли кажеш "до побачення", під час спілкування, щоб показати свою прихильність до людини, під час інтерв'ю і тощо.

Нормативна БЕ проявляється у відомих усім правилах спілкування, правилах прояву ввічливості: чоловік пропускає вперед жінку в дверях, поступається місцем у транспорті, поведінка не повинна заважати іншим людям, необхідно вітатися, прощатися, необхідно бути ввічливим тощо. Те, що ми називаємо: вихованість - це нормативна поведінка за БЕ. Нормативний БЕ-ік виглядає тактовним, ввічливим, попереджувальним, загалом, "правильним" у стосунках із людьми.

Нормативна ЧІ проявляється у прагненні вбирати в себе правильне розуміння і тлумачення всього, з чим вона стикається. Зовні це може проявлятися в тому, що людина запам'ятовує якісь стійкі вирази, яскраві точні фрази, коли кажуть "не в брову, а в око", і прагне їх вставити в розмові (блиснути ерудицією). Але, будьте обережні, це не ситуативне вживання гострих і влучних слівець, не гра інтуїцією, а саме повторення вподобаних шаблонів. Це треба чітко розрізняти, для цього спостереження має бути тривалішим. Нормативний ЧИ-т сам прагне до однозначного й точного передання думки і від інших цього очікує. Гра смислами (творчий прояв інтуїції) - не для нього. Він не бажає заплутуватися в лабіринті смислів. Іноді спостерігається такий прояв нормативності ЧІ як повторення фраз, думок за розумною, авторитетною людиною. Нормативний ЧІ-т жорстко фіксується у визначенні смислів і вважає їх правильними.

Норми в ЧІ це:
 • правильне використання значень слів і понять
 • зрозуміле донесення думки відповідно до загальноприйнятих смислів
 • необхідність розуміння сенсу інформації
 • необхідність розуміння суті явищ
 • необхідність розуміння людини, її мотивів, її внутрішніх властивостей і якостей
 • потреба в наявності сенсу
 • потреба в розумінні

Нормативна БІ проявляється в пунктуальності та в стереотипному уявленні про перебіг подій, про долю, удачу. Для нормативної БІ часто характерний фаталізм, довіра до прогнозів, пророцтв (ворожінь), виконання якихось ритуалів, щоб щось збулося/не збулося. Джерела, які можуть точніше й однозначніше сказати "що було, що буде", викликають довіру, якщо є авторитетними, якщо людина з нормативної БІ бачить, що багато хто спирається на це джерело (наприклад, використання нумерології, астрології тощо).

Нормативна ЧС використовує засвоєні в даному суспільстві уявлення про кордони, простір, матеріальну спроможність. Керується стандартними, досить негнучкими правилами щодо необхідності захисту або нападу, наприклад: "необхідно захищати батьківщину, близьких, тих людей, хто не здатний себе захистити". Володіє прийнятими в суспільстві методами захисту і стандартними прийомами нападу (мінус), діє виходячи з відомих уявлень про міру захисту (агресії), наприклад: "лежачого не б'ють", "око за око, зуб за зуб", "необхідно захищатися пропорційно нападу" тощо. Нормативна ЧС відчуває міру просторової близькості, розрізняє приналежність: чиє, кому належить, чи можна взяти тощо.

У нормативної БС є внутрішнє прагнення слідувати відомим правилам поєднання кольорів, одягу, виконувати правила гігієни та наведення чистоти, може спостерігатися дотримання певних стереотипів у виборі одягу, що прийняті у своєму колі людей. Є стандартне розуміння того, як візуально сприймаються певні форми, лінії (наприклад, вузькі/широкі смужки, клітинка, створення зорових ефектів звуження, розширення). Можна узагальнити таке прагнення фразою "як усі", при цьому "всі" має на увазі і нову моду, і певний стиль, і класичний стандарт. Людина сама не експериментує, але спостерігає за тим, як це роблять інші, і переймає. Вітальна двомірна функція частіше схильна слідувати власним шаблонам, звичним моделям і колірним поєднанням.

Люди з нормативною ЧЛ схильні до точного виконання технології, методів роботи, певних дій, вони прагнуть бути "правильними" професіоналами. Звідси зазвичай випливає сумлінна старанність. Робота є робота, робота - обов'язок.

Прояви нормативної БЛ - це прагнення до послідовності (у мисленні, зовнішніх проявах) - зазвичай у раціональних типів, до слідування правилам, фіксація в рамках певної теорії, це природна логічна правильність, це стандартний підхід до класифікацій, узагальнень. Це сама стандартизація.

Подібні описи зовнішніх проявів нормативної функції можуть бути використані для визначення ТИМа як поведінкові описи. Дуже б хотілося уникнути такого спрощеного підходу. Головне в цих прикладах - це прагнення показати, як виражає себе зовні друга розмірність: прагнення застовпити якісь точні орієнтири в житті. Саме це ви маєте відзначати для себе як важливе у визначенні ТИМу. А зовнішніх виразів може бути велика кількість, я називаю тільки ті, що часто зустрічалися нам під час роботи з типірованими.

На це все спираються люди за своїми двовимірними функціями - у мисленні, у поглядах на життя, у світовідчутті. І вони можуть упевнено обстоювати цю позицію, бо має ж бути хоч у чомусь однозначність і впевненість. Таким чином, суть другої розмірності - правильність і негнучкість, наявність чітких "чорно-білих" орієнтирів.

Суть параметра норм - сприйняття світу крізь призму шаблонів, усталених норм


Усе, що сказано вище про характерні ознаки нормативних функцій, цілком справедливо для ментальної нормативної функції 3, яку ще називають "функція соціальних норм". Функція 6, як ви вже зрозуміли, вирізняється вітальним способом обробки інформації, її називають "функцією індивідуальних норм". Теж норми, теж негнучкість, але норми не соціальні, а свої власні, ті, які придатні "для індивідуального користування". Це не означає, що вони формуються у відриві від суспільства, навпаки, ці норми формуються в дитинстві, під впливом сім'ї та школи. Але людина ніби відбирає з усіх норм, запропонованих соціумом, ті, які саме їй підходять, потрібні, з якими саме вона згодна. Виходить, що норми складаються індивідуально, так, як людина їх засвоїла. Тому індивідуальні норми можуть як збігатися із соціальними нормами, так і відрізнятися. Але збережеться найголовніша ознака нормативної функції: шаблонність, правильність, повинність.
 
Ще одна характерна особливість роботи функції 6, яку також називають "референтною", - прагнення отримати оцінку (бажано похвалу). "Напрошування" на оцінку відбувається непомітно для самої людини. Вона вже доросла, начебто непристойно так поводитися (адже норми вже засвоєні), але бажаність оцінки нікуди не зникла, вона так чи інакше проявляється. Найчастіше це невербальні знаки. Людина не каже "ну, похваліть же мене!", але так зазирає в очі, або повторює одну й ту саму (на її погляд вдалу) фразу кілька разів, очікуючи належної реакції, або мимоволі переводить розмову на "солодку" для неї тему...

====================================================================

Двумерность — параметры «опыт» и «нормы»

Как же мы друг друга понимаем? Как нам договориться с другими? Мы же не можем жить, не общаясь, не согласовывая наши действия, мысли, понимания, восприятия.

Для того чтобы договориться, нужно что-то, что было бы общепризнано всеми, что воспринимается и понимается всеми одинаково. Вот тут и появляется следующий параметр — «нормы».

Нормы — это то, что по договоренности признается в определенном кругу людей. Нормы — это то, с чем можно сравнить нечто, это шаблон, стандарт, эталон. Общество не смогло бы существовать без таких договоренностей.

Если опыт можно было представить как отдельные точки на карте мира, то нормы — это уже застолбленные отрезки «от и до». В нормах хорошо отражается двойственное деление мира на хорошее/плохое, добро/зло, правильно/не правильно, нужно/не нужно, принимаем/не принимаем, наше/не наше и т. д. Это однозначные ориентиры. И в силу своей однозначности они жестки и негибки. Они твердо, как часовые, стоят там, где их поставили.

Теперь вы можете другому человеку объяснить, что такое зеленый цвет — есть таблицы цвета. Теперь вы можете быть уверенным, что правильно держите вилку и нож. Теперь вы знаете, что на вас не посмотрят с удивлением, потому что из-под темных брюк у вас не выглядывают белые носки. Теперь можно гордо сказать, что 2+2=4, слава богу, все это в школе учили. Теперь можно сослаться на словарь или на учебник. В общем, наконец-то мы нашли что-то общее в этом вечно текущем и разнообразном мире.

Двумерные функции (ф. 3 и 6) — функции, имеющие два параметра обработки информации: «опыт» и «нормы».

Как же «звучит» мышление от нормативной (двумерной) функции?

Понятно, что оно самое правильное мышление в мире, потому что оно именно такое, как ожидается; потому что оно следует установленным правилам и договоренностям. Что может быть лучше? Все прогнозируемо, все определено, все точно, как в аптеке. Мужчины пропускают дам вперед. Люди доброжелательны. Всеобщая договоренность. Ура!

И для этого «рая на земле» мы имеем:

 • пословицы, поговорки, идиомы, которые отражают общие устойчивые представления;
 • нормативные акты, правила, законы;
 • справочную литературу;
 • единообразное обучение;
 • авторитетные источники информации, которым можно доверять;
 • набор суеверий, обычаев;
 • долженствование;
 • конформизм — стремление соответствовать требованиям социума;
 • конвенционализм — тенденция следовать общим договоренностям.

Давайте попробуем посмотреть на нормы сквозь каждый аспект информации.

Например, нормативная ЧЭ внешне заметна в шаблонных одинаковых улыбках. Рассмотрите внимательно фотографии, свои и других людей. Особенно хорошо наблюдать по детским фотографиям, дети более непосредственны и выражают свои естественные эмоции. Если пролистать альбом, то хорошо заметно, что мимика лица у одних людей практически все время одинаковая, у других — широкий эмоциональный диапазон. Нормативные улыбки выглядят везде стандартно и правильно. Нормативные ЧЭ-тики ощущают некие границы растяжимости мышц лица, дальше которых будет — излишне, будто выходишь за рамки чего-то усредненного. Нормативные ЧЭ-ки ощущают, в каких ситуация нужно улыбаться, например, принято улыбаться при знакомстве, когда говоришь «до свидания», при общении, чтобы показать свою расположенность к человеку, во время интервью и т. д.

Нормативная БЭ проявляется в известных всем правилах общения, правилах проявления вежливости: мужчина пропускает вперед женщину в дверях, уступает место в транспорте, поведение не должно мешать другим людям, необходимо здороваться, прощаться, необходимо быть вежливым и т.д. То, что мы называем: воспитанность — это нормативное поведение по БЭ. Нормативный БЭ-ик выглядит тактичным, вежливым, предупредительным, в общем, «правильным» в отношениях с людьми.

Нормативная ЧИ проявляется стремится вбирать в себя правильное понимание и толкование всего, с чем она сталкивается. Внешне это может проявляться в том, что человек запоминает некие устойчивые выражения, яркие точные фразы, когда говорят «не в бровь, а в глаз», и стремится их вставить в разговоре (блеснуть эрудицией). Но, будьте осторожны, это не ситуативное употребление острых и точных словечек, не игра интуицией, а именно повторение понравившихся шаблонов. Это нужно четко различать, для этого наблюдение должно быть более длительным. Нормативный ЧИ-т сам стремится к однозначной и точной передаче мысли и от других это ожидает. Игра смыслами (творческое проявление интуиции) — не для него. Он не желает запутываться в лабиринте смыслов. Иногда наблюдается такое проявление нормативности ЧИ как повторение фраз, мыслей за умным, авторитетным человеком. Нормативный ЧИ-т жестко фиксируется в определении смыслов и считает их правильными.

Нормы в ЧИ  это:

 • правильное использование значений слов и понятий
 • понятное донесение мысли в соответствии с общепринятыми смыслами
 • необходимость понимания смысла информации
 • необходимость понимания сути явлений
 • необходимость понимания человека, его мотивов, его внутренних свойств и качеств
 • потребность в наличии смысла
 • потребность в понимании

Нормативная БИ проявляется в пунктуальности и в стереотипном представлении о ходе событий, о судьбе, удаче. Для нормативный БИ часто характерен фатализм, доверие прогнозам, предсказаниям (гаданиям), выполнение неких ритуалов, чтобы что-то сбылось/не сбылось. Источники, которые могут более точно и однозначно сказать «что было, что будет» вызывают доверие, если являются авторитетными, если человек по нормативной БИ видит, что многие опираются на данный источник (например, использование нумерологии, астрологии и т. д.)

Нормативная ЧС использует усвоенные в данном обществе представления о границах, пространстве, материальной состоятельности. Руководствуется стандартными, достаточно негибкими правилами о необходимости и объекте защиты или нападения, к примеру: «необходимо защищать родину, близких, тех людей, кто не способен себя защитить». Владеет принятыми в обществе методами защиты и стандартными приемами нападения (минус), действует исходя из известных представлений о мере защиты (агрессии), например: «лежачего не бьют», «око за око, зуб за зуб», «необходимо защищаться соразмерно нападению» и т. д. Нормативная ЧС чувствует меру пространственной близости, различает принадлежность: чье, кому принадлежит, можно ли взять и т. д.

У нормативной БС есть внутреннее стремление следовать известным правилам сочетаемости цветов, одежды, выполнять правила гигиены и наведения чистоты, может наблюдаться следования определенным стереотипам в выборе одежды, принятом в своем круге людей. Есть стандартное понимание того, как зрительно воспринимаются определенные формы, линии (например, узкие/широкие полоски, клетка, создание зрительных эффектов сужения, расширения). Можно обобщить такое стремление фразой «как все», при этом «все» подразумевает и новую моду, и определенный стиль, и классический стандарт. Человек сам не экспериментирует, но наблюдает за тем, как это делают другие и перенимает. Витальная двухмерная функция чаще склонна следовать собственным шаблонам, привычным моделям и цветовым сочетаниям.

Люди с нормативной ЧЛ склонны к точному выполнению технологии, методов работы, определенных действий, они стремятся быть «правильными» профессионалами. Отсюда обычно вытекает добросовестная исполнительность. Работа есть работа, работа — долг.

Проявления нормативной БЛ — это стремление к последовательности (в мышлении, внешних проявлениях) — обычно у рациональных типов, к следованию правилам, фиксация в рамках определенной теории, это естественная логическая правильность, это стандартный подход к классификациям, обобщениям. Это сама стандартизация.1

На это все опираются люди по своим двухмерным функциям — в мышлении, во взглядах на жизнь, в мироощущении. И они могут уверенно отстаивать эту позицию, потому что должна же быть хоть в чем-то однозначность и уверенность. Таким образом, суть второй размерности — правильность и негибкость, наличие четких «черно-белых» ориентиров.

Суть параметра норм — восприятие мира сквозь призму шаблонов, устоявшихся норм

Все, что сказано выше о характерных признаках нормативных функций, полностью справедливо для ментальной нормативной функции 3, которую еще называют «функция социальных норм». Функция 6, как вы уже поняли, отличается витальным способом обработки информации, ее называют «функцией индивидуальных норм». Тоже нормы, тоже негибкость, но нормы не социальные, а свои собственные, те, которые пригодны «для индивидуального пользования». Это не значит, что они формируются в отрыве от общества, наоборот, эти нормы формируются в детстве, под влиянием семьи и школы. Но человек как бы отбирает из всех норм, предложенных социумом, те, которые именно ему подходят, нужны, с которыми именно он согласен. Получается, что нормы складываются индивидуально, так, как человек их усвоил. Поэтому индивидуальные нормы могут как совпадать с социальными нормами, так и отличаться. Но сохранится самый главный признак нормативной функции: шаблонность, правильность, долженствование.

Еще одна характерная особенность работы функции 6, которую также называют «референтной», — стремление получить оценку (желательно похвалу). «Напрашивание» на оценку происходит незаметно для самого человека. Он уже взрослый, вроде бы неприлично так себя вести (ведь нормы уже усвоены), но желательность оценки никуда не исчезла, она так или иначе проявляется. Чаще это невербальные знаки. Человек не говорит «ну, похвалите же меня!», но так заглядывает в глаза, или повторяет одну и ту же (на его взгляд удачную) фразу несколько раз, ожидая должной реакции, или невольно переводит разговор на «сладкую» для него тему…

Читайте по данной теме:

 1. Эглит И. М. Размерность функций
 2. Эглит И. М., Пятницкий В. В. Исследование страхов в одномерных функциях
 3. Эглит И. М. Практика применения протоколов при заочной идентификации ТИМ психики в Интернете
 4. Эглит И. М. Маломерные функции — не слабые функции
 5. Эглит И. М. Определение соционического типа
 6. Определение параметра Nr
 7. Нормативные функции, их работа и определение (материалы форума)

1 Подобные описания внешних проявлений нормативной функции могут быть использованы для определения ТИМа как поведенческие описания. Очень бы хотелось избежать такого упрощенного подхода. Главное в этих примерах — это стремление показать, как выражает себя внешне вторая размерность: стремление застолбить некие точные ориентиры в жизни. Именно это вы должны отмечать для себя как важное в определении ТИМа. А внешних выражений может быть большое количество, я называю только те, которые часто встречались нам при работе с типируемыми.